28. 07. 2021

MH Invest II našla kupca pre roky nevyužívané pozemky v priemyselnom parku Voderady

Voľné a nikdy nevyužívané pozemky v priemyselnom parku vo Voderadoch, ktoré štát pred viac ako 14 rokmi pripravil pre spoločnosť Samsung, sa konečne podarilo predať. Nové vedenie spoločnosti MH Invest II, ktorá je 100 %-nou spoločnosťou štátu v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR, po svojom nástupe pred vyše rokom začalo intenzívne rokovania s potenciálnymi investormi. „Veľmi ma teší, že napriek spomaleniu rastu ekonomiky pre koronakrízu sa nám podarilo nájsť zahraničného investora. Ten už na Slovensku pôsobí a má záujem o rozšírenie svojej činnosti a aj o zvýšenie počtu zamestnancov,“ vysvetlil konateľ spoločnosti MH Invest II Ladislav Matejka.

Čítať viac
22. 07. 2021

Priemyselnú výrobu v EÚ musíme podľa J. Oravca udržať

Ministri členských krajín EÚ sa na dvojdňovom stretnutí v Slovinsku zhodli, že najnovšie iniciatívy Európskej komisie - ako je napr. ambiciózny balík Fit for 55 – musia byť veľmi podrobne posúdené z pohľadu ich dopadu na konkurencieschopnosť priemyslu v EÚ. „Európska únia a jej členské štáty musia oveľa zodpovednejšie zvažovať dopady prijatých alebo ohlasovaných opatrení na fungovanie samotných podnikov,“ zdôraznil štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec, ktorý viedol slovenskú delegáciu na neformálnom zasadnutí Rady ministrov EÚ zodpovedných za konkurencieschopnosť v slovinskej Ľubľane.

Čítať viac
19. 07. 2021

Najlepších inovátorov odmení minister hospodárstva v Dubaji

Najúspešnejší slovenskí inovátori si prevezmú cenu ministra hospodárstva SR v rámci 14. ročníka súťaže "Inovatívny čin roka 2020" výnimočne na svetovej výstave EXPO 2021 v Dubaji v januári budúceho roka. Aj preto sa termín na doručenie prihlášok posunul až na koniec septembra. „Nepochybujem o schopnostiach podnikateľov na Slovensku a ich kreatívnom myslení. Verím, že bude veľa prihlásených nápadov a inovácií a tie najlepšie, ako aj ich tvorcov, odmením v rámci svetovej výstavy EXPO 2021 v Dubaji. Špeciálna cena za inováciu, ktorá prispela k riešeniu pandémie, bude ocenením snahy, umu a predovšetkým ochoty pomáhať nám všetkým,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Čítať viac
16. 07. 2021

K. Galek o vakcínach pre Taiwan: Pomohli nám v ťažkých časoch, teraz sme na rade my

Slovenská republika daruje Taiwanu 10-tisíc vakcín na ochranu proti koronavírusu. „Taiwan pri nás stál v časoch, keď na Slovensku vo veľkom zúrila pandémia a darovali nám dokopy 700-tisíc rúšok. Dnes, keď bojujú s koronavírusom, je rad na nás, aby sme pomohli s tým, čo máme,“ uviedol štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek, ktorý musel pre náhle vypuknutie pandémie na Taiwane odložiť aj pracovnú cestu na tento ostrovný štát východnej Ázie, ktorá mala zintenzívniť vzájomnú ekonomickú spoluprácu.

Čítať viac
02. 07. 2021

Na čelných sklách automobilov už nebudú žiadne zbytočné nálepky

Nálepky zo staníc technickej kontroly (STK) na čelnom skle automobilov sú už minulosťou. Na odstránení tejto zbytočnej administratívnej povinnosti sa dohodlo ministerstvo hospodárstva s ministerstvom dopravy, do ktorého kompetencie táto problematika spadá. Návrh bol súčasťou prvého balíčka opatrení na znižovanie byrokracie pre podnikateľov tzv. Kilečka I. „Prvú stovku opatrení na uľahčenie života podnikateľom pripravilo ministerstvo hospodárstva v čase pandémie. Chceli sme tak odbremeniť podnikateľov od zbytočných povinností, aby svoju pozornosť mohli venovať záchrane svojho biznisu,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec.

Čítať viac
30. 06. 2021

ÚPV SR a MH SR pripravujú konferenciu o vodíku v doprave

Je vodík cestou k zníženiu emisnej záťaže a k dosiahnutiu energetickej neutrality? Prevyšujú benefity investované náklady? Kde sa nachádza v smart technológiách Slovensko? Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR spolu s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR a Svetovou organizáciou pre duševné vlastníctvo (WIPO) bude koncom roka organizovať konferenciu "Vodíkové technológie v doprave - Pripravení na budúcnosť", ktorej hlavnou témou bude práve vodíková budúcnosť, jeho aktuálne využitie či budúce výzvy v inteligentnej mobilite.

Čítať viac
28. 06. 2021

Nový web pomôže firmám pri hľadaní vhodnej podpory ich podnikania

Ministerstvo hospodárstva chce firmám pomôcť pri hľadaní vhodnej podpory ich podnikania. Ako na pondelkovej tlačovej besede informoval minister hospodárstva Richard Sulík, poslúžiť by im mala nová webová stránka https://vesmirpodpory.sk/. Na nej majú jednoducho a prehľadne nájsť všetky dostupné možnosti a formy pomoci. Väčšia pritom pochádza z eurofondov a iba samotný rezort hospodárstva eviduje podľa ministra aktuálne 58 rôznych foriem pomoci podnikateľom.

Čítať viac
28. 06. 2021

Na budúci rok bude možné pripojiť 95 MW nových zelených zdrojov

Ministerstvo hospodárstva určilo na budúci rok limity pre pripájanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE), kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) a lokálnych zdrojov. „Objem určeného inštalovaného výkonu pre rok 2022 je podstatne vyšší ako predchádzajúce roky, a to spolu až 95 MW,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu Karol Galek. Rezort je povinný každý rok do 30. júna zverejňovať maximálny objem inštalovaného výkonu, ktorý je možné pripojiť do sústavy pre lokálne zdroje, ale takisto nové zariadenia na výrobu elektriny z OZE a vysoko účinnej kombinovanej výroby (VÚ KVET), ktoré majú nárok na podporu.

Čítať viac
25. 06. 2021

Štátny tajomník K. Galek na kontrole vyraďovania Jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach

V Jaslovských Bohuniciach pokračujú práce na vyradení už odstavených dvoch blokoch Jadrovej elektrárne V1 (JE V1). Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva (MH) SR Karol Galek sa bol spolu s tímom zo sekcie energetiky pozrieť, ako postupuje proces vyraďovania. Aktuálne sa realizuje demontáž veľkorozmerných komponentov primárneho okruhu a demontáž systémov v kontrolovanom pásme JE V1. „Toto sú záverečné, technicky veľmi zložité a ambiciózne fázy, v rámci ktorých sa mnohé činnosti vykonávajú v takomto rozsahu vôbec po prvýkrát na svete,“ zdôraznil štátny tajomník K. Galek. Pripomenul, že „vyraďovanie jadrovej elektrárne je veľmi zložitý proces, ktorý je v mnohom odlišný a oveľa náročnejší na bezpečnosť ako demontáž akéhokoľvek iného nejadrového zariadenia.“

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk