16. 10. 2019

Parlament odobril zákon, ktorý zvýši bezpečnosť detských ihrísk

Bezpečnosť detských ihrísk sa zvýši. Národná rada SR schválila nový komplexný zákon o požiadavkách na bezpečnosť detského ihriska z dielne ministerstva hospodárstva, ktorý jasne a zrozumiteľne stanovuje bezpečnostné požiadavky na detské ihriská, definuje povinnosti vlastníkov a zároveň upravuje systém kontroly. Ak zákon podpíše prezidentka, bude účinný od januára 2020. Prevádzkovatelia existujúcich ihrísk budú mať čas až dva roky na to, aby ich pripravili podľa nových požiadaviek.

Čítať viac
11. 10. 2019

P. Žiga: S Nemeckom sme na jednej lodi, ich ekonomika je hnacím motorom Európy

Nemecká ekonomika je hnacím motorom Európy. Slovensko získava, keď sa jej darí, ale aj naopak - pociťuje jej spomalenie. Na Slovensko-nemeckom hospodárskom fóre to uviedol minister hospodárstva Peter Žiga. „V mnohých veciach sme doslova na jednej lodi a koordinujeme spoločné kroky, lebo je to v našom životnom záujme. Zdieľame spolu napríklad rovnaké záujmy v obchodných vzťahoch EÚ s USA, najmä pokiaľ ide o protekcionistické opatrenia USA," pripomenul šéf rezortu hospodárstva. Vzťahy Slovenska s Nemeckom sú podľa ministra štandardne a historicky veľmi dobré. Nemecko je naším najväčším obchodným partnerom a firmy z tejto krajiny u nás dlhodobo úspešne pôsobia.

Čítať viac
10. 10. 2019

MH SR podporí dve významné investície do výskumu a vývoja

Porsche a Muehlbauer, ktoré už na Slovensku pôsobia, sa rozhodli u nás investovať aj do výskumu a vývoja. Ide o globálnych technologických lídrov vo svojich segmentoch, ktorí preinvestujú pri zriaďovaní nových technologických centier na Slovensku spolu vyše 25 miliónov eur. Vláda na ich podporu odsúhlasila investičnú pomoc v celkovej výške 5 miliónov eur. Obe investície spoločne prinesú viac ako stovku vysokokvalifikovaných pracovných miest.

Čítať viac
10. 10. 2019

MH SR a OECD pripravujú Smart Cities workshop v Bratislave

Konkurencieschopnosť miest, obcí a podnikateľských subjektov v rámci agendy Smart Cities bude hlavnou témou workshopu, ktorý pripravuje rezort hospodárstva spolu s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Ide o jeden z výsledkov spoločného projektu SR a OECD s názvom „Koncept Smart Cities ako nástroj udržateľného rozvoja slovenských miest“. Podujatie sa uskutoční 25. novembra 2019 v Bratislave.

Čítať viac
08. 10. 2019

Minister hospodárstva P. Žiga na medzinárodnej konferencii SlovakiaTech

Slovensko patrí do prvej 20-ky krajín sveta z hľadiska počtu priemyselných robotov. V tomto roku sa ich počet zvýšil a na 10-tisíc zamestnancov pripadá priemerne 165 robotov. Podľa najnovších údajov Medzinárodnej federácie robotiky sme na tom najlepšie z krajín strednej a východnej Európy. Na medzinárodnej inovačnej a technologickej konferencii SlovakiaTech 2019 v Košiciach o tom hovoril minister hospodárstva Peter Žiga.

Čítať viac
28. 09. 2019

Peter Žiga: Obchod s Ruskom úspešne rastie a výhľad je pozitívny

Obchodná výmena Slovenska s Ruskou federáciou rastie každý rok a za minulý rok stúpla medziročne o viac ako 13 %. V počte turistov na Slovensku sa Rusko zaraďuje medzi desiatku najlepších krajín. Aj o týchto témach rokovala v ruskom Soči Medzivládna komisia pre hospodársku a vedecko-technickú spoluprácu medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou. Slovenskú delegáciu viedol minister hospodárstva Peter Žiga a na čele ruskej delegácie stál minister priemyslu a obchodu Denis Manturov.

Čítať viac
27. 09. 2019

Slovensko a Česko chcú byť lídrami v revolučnom spôsobe ukladania energie

Slovenská a Česká republika v Bruseli oznámili začiatok strategickej cezhraničnej spolupráce v oblasti rozvoja revolučnej technológie ukladania energie pre európsky trh. Na okraj Rady EÚ pre konkurencieschopnosť, na ktorej bola téma batérií súčasťou pracovnej agendy, o tom informovali štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Vojtech Ferenc a štátny tajomník Ministerstva hospodárstva a obchodu ČR René Nedela.

Čítať viac
26. 09. 2019

Slovensko ratifikovalo obchodnú dohodu EÚ - Kanada, pre našu ekonomiku bude prínosom

Národná rada SR ústavnou väčšinou súhlasila s pristúpením Slovenska ku komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode (CETA) medzi Kanadou a Európskou úniou (EÚ) s jej členskými štátmi. Ide o zatiaľ najambicióznejšiu dohodu o voľnom obchode, ktorú EÚ dosiahla s dôležitým partnerom G7. Znamená liberalizáciu vzájomného obchodu, pričom len na nevybratom cle európski vývozcovia ročne ušetria 500 miliónov eur. „Táto dohoda je jednoznačne aj veľkým slovenským medzinárodným úspechom, pretože dosiahnuť dohodu medzi EÚ a Kanadou sa nám podarilo práve počas nášho predsedníctva v Rade EÚ,“ zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga a ocenil silný mandát, ktorý jej pri ratifikácii dali poslanci.

Čítať viac
23. 09. 2019

Predstavili víziu strategického rozvoja Slovenska, podieľalo sa na nej aj MH SR

Na Národnom konvente v Bratislave diskutovali členovia vlády a verejnosť o Vízii a stratégii rozvoja Slovenska do roku 2030. Ide o dokument, ktorý predstavuje možnosti ďalšieho trvalo udržateľného smerovania krajiny v najbližšom období. Zodpovedný za jeho tvorbu bol Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Richarda Rašiho, podľa ktorého ide o otvorený materiál, na príprave ktorého sa podieľali nielen jednotlivé ministerstvá, ale aj viacerí experti, zástupcovia zamestnávateľov a tretieho sektora. Na podujatí sa zúčastnil aj minister hospodárstva Peter Žiga. Zdôraznil, že s úradom vicepremiéra aktívne spolupracoval aj rezort hospodárstva a do dokumentu sa dostali všetky základné trendy v hospodárstve.

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk