15. 10. 2021

Pri Trstenej sa začína sanovať vyše 100-ročná environmentálna záťaž

Jedna z najstarších environmentálnych záťaží z priemyselnej výroby na Slovensku, bývalý sklad pohonných hmôt Hámričky pri Trstenej, by mala byť odstránená do konca roka 2023. Náklady na likvidáciu budú vyše 6 430 000 eur, 85 percent bude uhradených z Operačného programu Kvalita životného prostredia, zvyšná suma bude vyplatená zo štátneho rozpočtu. „Rezort hospodárstva je pripravený sanovať environmentálne zaťažené priemyselné lokality a prispieť tak k ochrane zdravia obyvateľov a životného prostredia,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Dodal, že „rozhodnutím vlády bolo MH SR určené ako rezort zodpovedný za odstránenie tejto záťaže, ako aj záťaží v lokalitách Pohronský Ruskov - mazutové hospodárstvo bývalého cukrovaru a Bardejov – areál podniku JAS , kde momentálne prebieha aktualizácia analýzy rizika a prípravné fázy sanácie znečisteného územia.“

Čítať viac
11. 10. 2021

Slovenskí odberatelia cez zimu nezostanú bez elektriny ani bez plynu, potvrdil minister Sulík

Slovenskí odberatelia sa nemusia obávať prerušenia dodávok plynu cez nadchádzajúcu zimnú sezónu. Ako uviedol na pondelňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík, plynu máme na Slovensku dostatok. „Môžem všetkých uistiť, že plynu sa na Slovensku nachádza dostatok. Máme dostatok plynu, tak ako to bolo v minulých rokoch,“ zdôraznil Sulík, podľa ktorého plynové zásobníky sú naplnené na zhruba 74 %. Minister taktiež potvrdil, že dostatok zemného plynu aj priteká smerom z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. „Gazprom si plní všetky svoje záväzky,“ dodal Sulík.

Čítať viac
08. 10. 2021

Slovensko a Srbsko spájajú nadštandardné vzťahy, v ekonomike chceme ich ďalší rozvoj

Slovensko a Srbsko spájajú nadštandardné vzťahy a o ich ďalšom rozvoji v oblasti ekonomiky a energetiky rokoval dnes v srbskom Belehrade vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík

Čítať viac
07. 10. 2021

Slovenský pavilón na Expo Dubaj púta pozornosť návštevníkov

Slovenský pavilón na Expo Dubaj púta od svojho otvorenia pozornosť návštevníkov z celého sveta. Veľký ohlas vzbudila svetová premiéra unikátneho vodíkového auta MH2, ktoré odhalil minister hospodárstva Richard Sulík. Podľa ministra sa Slovenský pavilón môže porovnávať aj s expozíciami veľkých krajín, a to napriek tomu, že s prípravou sme po vynútenej odmlke museli začať neskôr. Slovensko sa v Dubaji predstavilo vo veľkom štýle. Atraktívny dizajn a unikátna technológia vodíkového automobilu sa radí k vrcholom prvého týždňa na Expo Dubaj.

Čítať viac
06. 10. 2021

Motoristi budú mať k dispozícii ďalšie desiatky nových nabíjacích staníc

Sieť elektronabíjacích staníc sa na Slovensku opäť výrazne rozšíri. Ministerstvo hospodárstvo SR schválilo 75 žiadostí od obcí, VÚC a nimi zriadených organizácií ako aj podnikateľov a novú nabíjaciu infraštruktúru podporí sumou 647-tisíc eur. Vďaka tomu pribudne do pol roka na Slovensku 198 štandardných AC staníc a 43 tzv. rýchlonabíjacích DC bodov. Rezort hospodárstva podporuje alternatívne druhy dopravy. Pre ich rozvoj je nevyhnutná dostatočná infraštrukúra. Okrem elektronabíjacích staníc by mali na Slovensku ešte v tomto roku pribudnúť aj prvé vodíkové nabíjacie stanice.

Čítať viac
05. 10. 2021

Slovenský pavilón na Expo Dubaj 2020 zažil svetovú premiéru vodíkového auta

Unikátna technológia, vodíkový pohon a dizajn svetovej úrovne. Slovenský pavilón na Expo Dubaj predstavil svetu vodíkové auto, ktoré vzniklo v spolupráci Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a spoločnosti Matador Group. Unikátny automobil MH2 odhalili v rámci svetovej premiéry minister hospodárstva Richard Sulík a šéfdizajnér Branislav Maukš. Koncept vodíkového automobilu MH2 stelesňuje atribúty, ktoré sú zároveň hlavnými témami slovenského pavilónu - budúcnosť mobility a pokrokové technológie nasledujúceho desaťročia.

Čítať viac
05. 10. 2021

Slovensko darovalo Taiwanu vakcíny, na oplátku dostalo televízory a teplomery

Po tom, ako Slovensko darovalo Taiwanu 160 000 vakcín od AstraZenecy proti ochoreniu COVID-19, rozhodli sa taiwanské spoločnosti tento dar oplatiť a darovali Slovensku 55 000 teplomerov a desať veľkoformátových televízorov. Dary budú slúžiť školám a zariadeniam sociálnych služieb, informoval o tom na tlačovej konferencii štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Čítať viac
03. 10. 2021

Slovenský pavilón na Expo Dubaj 2020 sprístupnili verejnosti

Slovenský pavilón na svetovej výstave Expo Dubaj 2020 je od nedele 3. októbra plne funkčný. Sprístupnili ho Ministerstvu životného prostredia, ktoré ako prvá vládna delegácia participuje v rámci Expo Dubaj na prvom tematickom týždni Klíma a biodiverzita. Zároveň je pavilón sprístupnený aj širokej verejnosti.

Čítať viac
01. 10. 2021

R. Sulík: Cena plynu sa v budúcom roku vráti približne na úroveň vlaňajška

Slovenské domácnosti v budúcom roku nečaká žiadne dramatické zdražovanie energií a napríklad cena plynu sa bude pravdepodobne pohybovať na úrovni minulého roka. Nižšie ceny, ktoré platia občania a malé firmy v súčasnosti, boli anomáliou zapríčinenou pandémiou ochorenia COVID-19. V piatok po rokovaní koaličných partnerov o energiách to povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk