20. 04. 2021

SPP po šiestich rokoch so ziskom 6,6 milióna eur

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) po šiestich rokoch dosiahol zisk na úrovni 6,6 milióna eur. Tržby štátneho podniku sa v minulom roku pritom pohybovali na úrovni 1,2 miliardy eur. Ako informoval na utorňajšej tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík, v rokoch 2014 až 2019 dosahoval najväčší dodávateľ energií stratu na úrovniach okolo 100 miliónov eur. „Darí sa, a dúfam, že sa bude ďalšie roky ešte viac dariť,“ povedal minister Sulík, ktorý by rád v budúcnosti k plynu v slovenských plynovodoch primiešaval vodík.

Čítať viac
20. 04. 2021

SIEA pripravila ďalšiu pomoc pre podnikateľov v roku 2021

Malí a strední podnikatelia majú šancu získať pre svoj biznis to, na čo im momentálne chýba rozpočet alebo tvorivý potenciál! Aj v roku 2021 môžu požiadať o kreatívny voucher. Kreatívny voucher poskytovaný v rámci projektu Podpora rozvoja kreatívneho priemyslu na Slovensku môžu malí a strední podnikatelia využiť na služby v troch odvetviach: dizajn, reklama a marketing, IKT – počítačové služby. Môžu tak získať podporu do výšky maximálne 50 % nákladov na služby z týchto oblastí. Výška finančnej pomoci je v rozpätí od 1 000€ do 4 300€. „Cieľom je, aby podnikatelia za výhodnejších podmienok získali nástroj na zlepšenie ich podnikania. A takéto inovatívne riešenia a služby im v tom môžu pomôcť,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Čítať viac
19. 04. 2021

R. Sulík: Robíme ďalšie kroky, ktoré by mali vziať živnú pôdu samozvaným aktivistom

Zmenu legislatívy, ktorá by zobrala živnú pôdu samozvaným aktivistom, ako je Marcel Slávik a jeho Združenie domových samospráv (ZDS), ohlásil minister hospodárstva Richard Sulík. Na spoločnej tlačovej besede s primátorom Banskej Bystrice informoval o pripravovanej zmene stavebného zákona v spolupráci s úradom podpredsedu vlády pre legislatívu. Táto zmena má byť jedným z krokov, ktorý má zabrániť pôsobeniu Slávika a iných, aby nemohli zapríčiňovať prieťahy v stavebných konaniach po celom Slovensku.

Čítať viac
16. 04. 2021

Nepravidelní autobusoví dopravcovia získali počas pandémie od MH SR zatiaľ pomoc cez 10 miliónov eur

V rámci druhého kola podpory nepravidelných autobusových dopravcov Ministerstvo hospodárstva (MH) SR už vybavilo 145 žiadostí a vyplatilo sumu 4,2 milióna eur. Na vybavenie žiadostí v tejto chvíli čaká ďalších vyše 80 malých a stredných podnikateľov pôsobiacich v tejto oblasti. Ich žiadosti sú vo výške 1,5 milióna eur. Finančné prostriedky v prípade tejto výzvy rezort vypláca približne do 2 - 3 týždňov od prijatia žiadosti. O dotáciu môžu záujemcovia požiadať ešte do konca apríla. Kompletné znenie výzvy je zverejnené na https://www.mhsr.sk/ministerstvo/dotacie/rozpocet-na-dotacie-na-roky-2021-2023. V prvej výzve na prekonanie následkov pandémie v minulom roku nepravidelným autobusovým dopravcom rezort hospodárstva vyplatil vyše 6,2 milióna eur.

Čítať viac
13. 04. 2021

Výrobcom zelenej elektriny by sa mala podpora predĺžiť o päť rokov

Výrobcovia zelenej elektriny budú môcť prevádzkovať svoje dotované obnoviteľné zdroje energií (OZE) o päť rokov dlhšie. Ministerstvo hospodárstva SR totiž na vládu prichádza s novelou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií a kombinovanej výroby elektriny, ktorá zavádza tzv. repowering. Ide o to, že sa už dotovaným výrobcom zelenej elektriny predĺži lehota podpory z 15 rokov o ďalších päť rokov. Nedostanú však väčšiu podporu, s akou rátali. Podpora, na ktorú majú ešte zelení výrobcovia elektriny nárok, sa prerozdelí na dlhšie časové obdobie. „Samotní výrobcovia budú mať zachovanú pôvodne určenú výšku podpory, akurát v dlhšom čase,“ uviedol na utorňajšej tlačovej besede štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Na druhej strane si však budú môcť výrobcovia zelenej elektriny podľa neho zrekonštruovať svoje zariadenia a vyrábať elektrinu ďalších päť rokov. Prvým dotovaným výrobcom zelenej elektriny mala skončiť podpora v roku 2024.

Čítať viac
08. 04. 2021

Prioritami MH SR v roku 2021 sú vodík, kúpele Sliač, ale aj reforma ekonomickej diplomacie

Prioritami Ministerstva hospodárstva SR budú v roku 2021 vodík, kúpele Sliač, ale aj podpora podnikateľského prostredia. Ako ďalej na tlačovej besede informoval minister hospodárstva Richard Sulík, celkovo si rezort na tento rok stanovil 12 úloh. Ako prvú predstavil národnú vodíkovú stratégiu, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. K ďalším prioritám zaradil svetovú výstavu EXPO Dubaj a kúpele Sliač. Tie podľa ministra roky chátrajú, preto chcú ešte tento rok zrealizovať medzinárodnú súťaž na výber architekta, aby sa mohol naštartovať proces ich obnovy.

Čítať viac
06. 04. 2021

Končí sa stop-stav na pripájanie nových zdrojov na výrobu elektriny, budeme mať viac zelenej energie

Na Slovensku končí obmedzenie na pripájanie do elektrizačnej sústavy pre nové zdroje na výrobu elektriny ako aj na zvyšovanie výkonu existujúcich zariadení. Ide o zrušenie tzv. stop-stavu.

Čítať viac
31. 03. 2021

K. Galek: Na dosiahnutie uhlíkovej neutrality je nevyhnutná transformácia energetického sektora

O dosiahnutí uhlíkovej neutrality do roku 2050 a nevyhnutnosti krokov k naplneniu tohto cieľa sa dnes diskutovalo na prestížnom on-line samite, ktorý organizovala Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v spolupráci s britským predsedníctvom konferencie zmluvných strán OSN o zmene podnebia (COP26). Práve aktuálny virtuálny samit má byť východiskovým impulzom k novembrovému samitu COP26 v škótskom Glasgowe. Na diskusii sa zúčastnili desiatky predstaviteľov krajín z celého sveta, Slovensko zastupoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Samitu sa zúčastnil aj americký prezidentský špeciálny vyslanec pre klímu John Kerry či podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Čítať viac
18. 03. 2021

K. Galek: Žiadne pálenie slovenských lesov nebude, klamstvá M. Hojsíka škodia životnému prostrediu

Ministerstvo hospodárstva SR nepodporilo intenzívnejšie využívanie tzv. biomasy v teplárenstve, a teda väčší výrub a pálenie slovenských lesov. Nedávne vyjadrenia europoslanca Martina Hojsíka sa preto nezakladajú na pravde. Slovensko sa pridalo k iniciatíve členských krajín EÚ, ktorej jediným cieľom je zjednotiť európsku legislatívu o investíciách do environmentálne udržateľných projektov so smernicou o obnoviteľných zdrojoch energie (OZE), tzv. RED2. „Rezort považuje zjednotenie týchto dvoch európskych legislatív za dôležitý a nevyhnutný krok pre stabilitu a predvídateľnosť regulačného rámca, čo je kľúčové pre dlhodobé investície v energetike,“ zdôraznil štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Upozornil zároveň, že „je paradoxné, že práve poslanec Európskeho parlamentu, z ktorého dlhodobo zaznievajú požiadavky na stabilitu regulačného rámca a súlad legislatívy EÚ, kritizuje snahu o zosúladenie regulácie EÚ, za ktorú sám zodpovedá.“

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk