04. 06. 2020
obrázok z tlačového brífingu

Jahnátek skončil vo funkcii šéfa ÚRSO

Ľubomír Jahnátek skončil na čele Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Na návrh vicepremiéra a ministra hospodárstva Richarda Sulíka o tom rozhodla vláda. „Ide o prvý predpoklad k zabezpečeniu  nezávislého  a odborného fungovania úradu," uviedol minister hospodárstva. Rezort teraz vyhlási výberové konanie na post predsedu ÚRSO. Od nového vedenia minister očakáva „skutočnú cenovú reguláciu v prospech občanov.”

Vicepremiér Richard Sulík vyhlásil, že „Ľubomír Jahnátek bol všetko iné, len nie nezávislý, a tým došlo k porušeniu platných predpisov." Zároveň je podľa ministra zodpovedný za viaceré prešľapy nezlučiteľné s funkciou šéfa ÚRSO. „Vláda ho v záujme ochrany spotrebiteľov, ale aj regulovaných subjektov, odvolala z funkcie," dodal Sulík. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek za najvážnejšie pochybenie Ľ. Jahnátka označil tohtoročnú reguláciu výšky tarify za prevádzku systému (TPS), ktorá bola zle nastavená. Vďaka tomu štátnemu Organizátorovi krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE) vznikli niekoľkomiliónové škody. Galek pripomenul aj minuloročné vyjadrenie poslanca Smeru Maroša Kondróta o tom, ako ho ÚRSO na pokyn vtedajšieho vedenia ministerstva malo úkolovať pri predkladaní zákona v prospech Duslo Šaľa. „Regulačný úrad mal teda navrhnúť zmenu zákona v prospech regulovaného subjektu, čím porušil svoju zákonom požadovanú nezávislosť. Za to mal byť predseda ÚRSO odvolaný automaticky," dodal Karol Galek.

Štátny tajomník Jahnátkovi vytkol aj to, že už pri nástupe do úradu nespĺňal zákonné predpoklady na túto funkciu, lebo nemal dostatočne dlhú prax v sieťových odvetviach, cenotvorbe alebo tvorbe koncepcií. Nedostatok skúseností sa potom podľa Galeka prejavil „v prešľapoch vykazujúcich známky nezákonného postupu a spôsobenia škody pre štát, za ktoré si aj po odvolaní bude musieť niesť zodpovednosť."  Jahnátkovi podľa Galeka paradoxne k odvolaniu pomohol aj jeho vlastný syn Andrej Jahnátek, ktorý je zamestnancom a členom manažmentu spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), a. s. v pozícii riaditeľa úseku ekonomiky a financovania. Túto spoločnosť v roku 2009 zakladal ako vtedajší minister hospodárstva jeho otec osobne. Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, a. s. je dcérskou spoločnosťou spoločnosti ČEZ Bohunice, a. s. Praha (100 %-ná dcérska spoločnosť výrobcu a dodávateľa elektriny ČEZ, a.s. Praha) a spoločnosti Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., ktorá podniká pri výrobe a rozvode tepla, to znamená, že je pod spoločnou kontrolou osôb, ktoré podnikajú v sieťových odvetviach. Zákon pritom hovorí o tom, že v regulovaných odvetviach nesmie pracovať, či podnikať  žiadna predsedovi úradu blízka osoba. A hoci JESS nie je priamo regulovaným subjektom, základnou úlohou tejto spoločnosti je príprava projektu výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. Ide teda o spoločnosť, ktorá má (spoločne so svojimi akcionármi) logický záujem na vhodnom regulačnom prostrední pre výstavbu a neskoršiu prevádzku jadrového zariadenia na výrobu elektriny, vysvetlil Galek.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk