16. 07. 2024

Nová výzva z Plánu obnovy a odolnosti SR obnoví až 184 000 m² verejných budov

Obecné úrady, požiarne stanice či materské školy sa budú môcť obnoviť a znížiť tak svoju spotrebu energie. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR a Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlasujú novú výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR, prostredníctvom ktorej budú môcť verejné budovy vo vlastníctve či správe štátu alebo samospráv využiť podporu pre rýchlo realizovateľné energetické opatrenia na zníženie spotreby. O túto pomoc tak budú môcť požiadať napríklad aj obecné, mestské, či okresné úrady, ale i jednotlivé vyššie územné celky (VÚC), ministerstvá, súdy, polícia, armáda, ale i väznice či požiarne stanice. Celková alokácia výzvy je 23 539 992 eur s DPH. Výhodou výzvy je jednoduchá administrácia a paušálne preplácanie nákladov.

Čítať viac
15. 07. 2024

Začína vydávanie poukážok v projekte Zelená domácnostiam

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR spolu so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) spúšťa aktiváciu a vydávanie poukážok z projektu Zelená domácnostiam na podporu inštalácie zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie – kotly na biomasu, tepelné čerpadlá, slnečné kolektory, fotovoltické panely či veterné turbíny. Aktivácia bude spúšťaná v etapách. Ako prvé môžu zhotovitelia aktivovať žiadosti na kotly na biomasu a slnečné kolektory, a to už od zajtra 16. júla 2024 od 11.00 hod. Poukážky k aktivovaným žiadostiam budú vydávané nasledujúci deň.

Čítať viac
10. 07. 2024

Rezort hospodárstva prináša nové investície v Prešovskom kraji a na Kysuciach. Vznikne až 150 pracovných miest v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou.

Až 150 nových pracovných miest, ohodnotených vyššou mzdou ako je priemer v okrese, vznikne v regiónoch Prešova a Kysúc. V stredu 10. júla 2024 vláda SR schválila na návrh Ministerstva hospodárstva (MH) SR dve investičné pomoci a podporila tak nové investície spoločností De Jong Slovakia a Schaeffler Kysuce. Obe investície predstavujú významný prínos pre slovenskú ekonomiku, pričom podporia nielen zamestnanosť v krajoch, ktoré bojujú s vysokou mierou nezamestnanosti, ale i technologický rozvoj v regiónoch.

Čítať viac
20. 06. 2024

Na Slovensko prichádza druhá najvyššia investícia v histórií v hodnote 1,2 miliardy eur. Zameria sa na výrobu batérií.

Slovensko získalo ďalšiu významnú investíciu v oblasti elektromobility. Spoločný podnik čínskej skupiny Gotion a slovenskej spoločnosti InoBat plánuje vybudovať závod na výrobu batérií pre elektromobily v regióne Dolnej Nitry. Plánovaná investícia do výstavby závodu v Šuranoch dosahuje spolu až 1,2 miliardy eur. Projekt zároveň prinesie až 1 311 nových pracovných miest so mzdami vyššími, ako je priemer v okrese. Investor sa okrem toho zaviazal zriadiť nové výskumno-vývojové centrum, ktoré zvýši odbornú úroveň pracovníkov a posilní inovačný potenciál Slovenska. Projekt predstavuje strategickú investíciu, ktorá prispeje k transformácii slovenského automobilového priemyslu.

Čítať viac
18. 06. 2024

Zástupcovia rezortu hospodárstva a mesta Humenné rokovali so spoločnosťou Chemes, aj s nájomníkmi z priemyselného parku

Mesto Humenné požiadalo štátnu spoločnosť MH Teplárenský holding o spoluprácu pri riešení situácie s hrozbou zastavenia dodávok tepla od spoločnosti Chemes pre obyvateľov mesta i firmy. Zástupcovia spoločnosti Chemes zároveň na dnešnom (utorok, 18. júna 2024) rokovaní informovali primátora mesta aj zástupcov Ministerstva hospodárstva (MH) SR, že podnikajú kroky na vyriešenie svojej platobnej neschopnosti a v krátkej dobe plánujú vyrovnať svoje záväzky voči spoločnosti SPP, čo by tejto hrozbe tiež zabránilo. Primátor mesta Humenné spolu s podpredsedníčkou vlády a ministerkou hospodárstva SR Denisou Sakovou o celej situácii informoval aj spoločnosti pôsobiace v priemyselnom parku.

Čítať viac
30. 05. 2024

Ministerstvo hospodárstva SR podporí výrobu a uskladnenie vodíka zo zelenej energie - spustená je ďalšia výzva z Plánu obnovy a odolnosti SR

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo ďalšiu výzvu z Plánu obnovy a odolnosti SR. V rámci oblasti Zelená ekonomika podporí Ministerstvo hospodárstva SR výstavbu zariadení na výrobu vodíka elektrolýzou využitím obnoviteľných zdrojov energie (OZE) vrátane jeho uskladnenia. Z prostriedkov Európskej únie je na výzvu vyčlenených spolu 13,56 mil. eur a žiadatelia môžu získať príspevok maximálne 4 mil. eur na jeden projekt.

Čítať viac
29. 05. 2024

Šurany Industrial Park získal financovanie aj čas na prípravu priemyselného parku

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková predložila v stredu 29. mája 2024 na rokovanie vlády SR materiál týkajúci sa predĺženia platnosti predkupného práva významnej investície pre Šurany Industrial Park o jeden rok. Vláda SR zároveň schválila viac ako 50 miliónov eur na výkup pozemkov a prípravu parku pre významných investorov.

Čítať viac
29. 05. 2024

Podpredsedníčka vlády SR Denisa Saková: Slovensko posilní spoluprácu so Saudskou Arábiou

Slovensko posilní ekonomickú a obchodnú spoluprácu so Saudskoarabským kráľovstvom. Vláda SR na svojom rokovaní v stredu 29. mája 2024 schválila na návrh podpredsedníčky vlády a ministerky hospodárstva SR, Denisy Sakovej, Všeobecnú dohodu o spolupráci medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Saudskoarabského kráľovstva.

Čítať viac
13. 05. 2024

Pracovné stretnutie R. Fica a D. Sakovej: Plánujeme výstavbu nového jadrového bloku vo vlastníctve štátu

Na Slovensku pribudne nový jadrový blok, a to vo vlastníctve štátu. Informoval o tom v pondelok 13. mája 2024 predseda vlády SR Robert Fico s podpredsedníčkou vlády a ministerkou hospodárstva SR Denisou Sakovou po spoločnom pracovnom stretnutí na pôde Ministerstva hospodárstva (MH) SR. Výstavba doteraz najväčšieho jadrového bloku je plánovaná v Jaslovských Bohuniciach v areáli existujúcej jadrovej elektrárne. Jeho výkon je plánovaný až do úrovne 1 200 megawatthodiny, pričom súčasné jadrové bloky na Slovensku dosahujú výkon okolo 500 megawatthodiny.

Čítať viac

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk