25. 05. 2023

Štátny tajomník Peter Švec sa zúčastnil Rady ministrov zahraničného obchodu EÚ v Bruseli

Obchodné vzťahy Európskej únie s USA a Čínou, ale aj stav rokovaní Bruselu o dohodách o voľnom obchode s tretími krajinami ako Austrália, Nový Zéland, Čile, Mexiko, India, či Indonézia boli hlavnými témami štvrtkovej Rady ministrov zahraničného obchodu EÚ v Bruseli.

Ministri UNISONO vnímajú obchodné vzťahy medzi Úniou a Spojenými štátmi ako jednoznačne strategické. No zároveň mnohí konštatovali, že Washingtonom prijatý Zákon o zmiernení inflácie (Inflation Reduction Act – IRA) deformuje trh a naštrbuje vzájomné ekonomické vzťahy.

„Povzbudzovali sme komisiu, aby zvažovala konkrétne opatrenia na ochranu ekonomických záujmov proti tejto ochranárskej legislatíve na druhej strane Atlantiku,“ zhodnotil obsah diskusie štátny tajomník MH SR Peter Švec, ktorý Slovensko zastupoval.

Čínu vníma Európa ako jedného z najdôležitejších obchodných partnerov, no vzhľadom na model štátom riadenej ekonomiky je pre slobodný svet aj najväčšou výzvou. „Dlhodobá prosperita stojí na slobode a demokracii. Hlavne ak hovoríme o potrebe transformácie na robustnú inovačnú ekonomiku,“ dodal Švec.

Ministri v prípade Číny varovali pred závislosťou v tzv. kritických surovinách, nevyhnutných pre prechod na bezemisný priemysel a elektromobilitu. „Jedným z riešení, ktoré v diskusiách formulovalo Slovensko, je urýchlenie rokovaní o dohodách o voľnom obchode napríklad s Austráliou, Čile, či Indonéziou. Našu delegáciu potešilo, že túto prioritu Slovenska vyzdvihol zástupca Nemecka,“ poznamenáva štátny tajomník Švec. 

Práve status bilaterálnych dohôd o voľnom obchode EÚ s tretími stranami – Nový Zéland, Austrália, India, Mercosur, Mexiko, Indonézia, Čile, ASEAN, ale aj Keňa – bol témou pracovného obeda pod vedením podpredsedu Európskej komisie Valdisa Dombrovskisa.

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk