21. 09. 2021

Štátni teplári znižujú výdavky, kompenzujú tak zvyšujúce sa vstupné náklady na teplo

Zástupcovia štátu v teplárenských spoločnostiach robia všetko preto, aby bol dopad zvyšujúcich sa vstupných  nákladov na koncovú cenu tepla minimálny. „Snažíme sa znižovať náklady a veľmi seriózne a skoro sme pristúpili aj k nákupu zemného plynu. Vďaka týmto krokom ceny za teplo v štátnych teplárňach zostanú pre tento rok zachované vo výške schválenej Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO),“ zdôraznil Ľuboš Lopatka, predseda predstavenstva MH Manažment, pod  ktorý patrí MH Teplárenský holding. Spoločnou politikou pri nákupe plynu dosiahol holding oproti minulému roku úsporu 13 miliónov eur. Ďalších 1,6 milióna eur ušetril na cenách materiálov a služieb. „Konkrétne čísla za teplo na budúci rok ešte nie sú na stole, extrémny nárast cien plynu a emisných povoleniek však nebude možné kompenzovať iba znižovaním nákladov,“ dodal Ľ. Lopatka.  

Založenie MH Teplárenského holdingu, ktorý právne vznikne od mája budúceho roka, prináša výraznú prevádzkovú úsporu. Ide o spojenie teplární v Bratislave, Trnave, Žiline, Martine, Zvolene a Košiciach. „Holding zefektívni ich fungovanie na riadiacich, administratívnych aj výrobných úrovniach,“ podčiarkol obchodný riaditeľ MH Teplárenský holding Vojtech Červenka. Hlavným cieľom holdingu bude „férová a dlhodobo udržateľnú cenu tepla,“ doplnil ďalej obchodný riaditeľ. Do budúcna chcú v teplárňach na výrobu tepla z ekologických zdrojov využívať nielen spaľovanie štiepky, ale aj geotermálnu energiu, biometán a pracuje sa už aj na využívaní tepla zo zariadení na energetické využitie odpadov. Zvyšovaním podielu výroby tepla z ekologických zdrojov sa bude zároveň znižovať potreba nákupu emisných povoleniek. „Chceme sa stať  slovenským lídrom vo využití tepla z nerecyklovateľných odpadov pri centrálnom zásobovaní tepla,“ doplnil výrobný riaditeľ holdingu Marcel Vrátny. Štátne teplárne zásobujú teplom cca 320-tisíc domácností  a dodávajú teplo pre cca 1 mil. obyvateľov SR. Majú 23 % podiel na celkovom trhu tepla a 46 % na trhu v prípade centrálneho zásobovania tepla.  

Ceny tepla na základe cenových návrhov výrobcov stanovuje ÚRSO. Na výšku ceny tepla má najväčší vplyv rast cien emisných povoleniek, kde došlo medziročne k zdvojnásobeniu ceny, keď v súčasnosti sa obchodujú približne za 60 eur za tonu vypusteného oxidu uhličitého. Zároveň došlo k 180-percentnému medziročnému nárastu ceny zemného plynu. Trnavská tepláreň nakupuje teplo z Jaslovských Bohuníc, tam sa nepredpokladá nárast ceny. Teplárne v Martine a vo Zvolene už vo veľkej miere fungujú na spaľovaní štiepky, takže rast povolenie CO2 sa tam v cenách neprejaví. V prípade ostatných teplární MH Teplárenský holding robí všetko preto, aby bol dopad zvýšených vstupných nákladov čo najnižší. Podľa odhadu obchodného riaditeľa V. Červenku  by cena tepla  mohla na budúci rok vzrásť v niektorých spoločnostiach do 10 percent.  

 

Tlačový odbor MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk