06. 12. 2022

Národná rada SR schválila novelu zákona o energetike. Do praxe zavádzajú odvod z nadmerných príjmov pre určité subjekty vyrábajúce elektrinu, či dotácie na pokrytie rozdielu cien tepla  

 

Jednou z  najzložitejších problematík v rámci energetickej krízy sú ceny tepla. Novelou zákona sa zavádza dotácia na pokrytie rozdielu cien tepla medzi cenou schválenou, respektíve určenou Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a cenou tepla, ktorú určila vláda SR nariadením. O dotácie môžu žiadať osoby podnikajúce v tepelnej energetike. Podmienkou je, že týmto osobám ÚRSO určil cenu tepla na rok 2023 a nevzťahujú sa na ňu sankcie. „Tento zákon umožňuje, aby sme po 1. januári poskytli pomoc všetkým domácnostiam na území Slovenskej republiky, ktoré sú zásobované teplom v centrálnom systéme vykurovania miest a obcí pričom sa jedna zhruba až o 2 milióny obyvateľov. Málokto si uvedomuje, že hlavné dodávky tepla sú realizované v našej krajine práve cez centrálne vykurovanie a bez týchto zmien, ktoré sme navrhli, by pomoc pre domácnosti po 1. januári nebolo možné poskytnúť napriek všetkým navrhovaným opatreniam, ktoré ministerstvo, vláda ale aj v súčinnosti s ÚRSO a dodávateľmi tepla pripravili“, doplnil minister hospodárstva Karel Hirman.

Novela zákona č. 251/2012 Z.z. o energetike a o zmene a doplnení niektorých zákonov zavádza do praxe okrem odvodu z nadmerných príjmov aj povinné označovanie ropy a ropných výrobkov, ktoré pochádzajú z krajín na ktoré sa uplatňujú sankcie. V rámci novely zákona o regulácií v sieťových odvetviach bola zavedená krízová regulácia a o dotácie na pokrytie rozdielu cien tepla sa rozšíri zákon o dotáciách. 

Výrobcovia lacnej elektriny vyrobenej najmä v jadrových elektrárňach alebo z obnoviteľných zdrojov energie v posledných mesiacoch dosahovali pri predaji komodity nevídané príjmy. Rada Európskej Únie (EÚ) na situáciu reagovala ešte 6. októbra 2022, a to prijatím nariadenia o núdzovom zásahu s cieľom riešiť vysoké ceny energie, ktorým členským štátom nariadila zaviesť dočasné vnútroštátne opatrenie vo forme tzv. odvodu z nadmerných príjmov. Predmetom odvodu je nadmerný príjem z predaja elektriny vyrobenej na území Slovenska a dodanej do elektrizačnej sústavy. Výška odvodu je stanovená na 90 %. Odvod z nadmerného príjmu sa nevzťahuje na predaj elektriny vyrobenej v zariadení s inštalovaným výkonom nižším ako 0,9 MW (vrátane), v prečerpávacích vodných elektrárňach a z biometánu. Nadmerný odvod je v platnosti od 1. decembra 2022 do 31. decembra 2024.

Novela zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike zavádza aj povinnosť označovania ropy a ropných výrobkov pri obchodovaní, pokiaľ je ich pôvod v krajinách, na ktoré sa vzťahujú sankcie. Rovnako sú právnické a fyzické osoby pri obchodovaní viesť aj evidenciu množstva takýchto vyrobených, dovezených, predaných či nakúpených ropných výrobkov a ropy. 

Schválením novely sa do praxe zavádza aj krízová regulácia, čo je opatrenie, ktorým v prípade mimoriadnej situácie na trhu s tovarom a súvisiacou reguláciou hrozí neúmerný nárast cien tovarov alebo hrozia značné hospodárske škody, vláda na návrh rezortu hospodárstva môže vykonať krízovú reguláciu takýchto tovarov alebo cien v sieťových odvetviach. Vláda SR tak určí ceny a podmienky ich uplatnenia nariadením vlády, pričom krízová regulácia môže byť vykonaná najdlhšie jeden rok.

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk