22. 03. 2023

Minister Karel Hirman: Ďalšie laické tvrdenia poslanca Galeka

Ministerstvo hospodárstva SR a minister Karel Hirman sa ostro ohradzujú voči tvrdeniam poslanca Národnej rady SR Karola Galeka o opakovanom zlyhaní, pokiaľ ide o zmeny v Zákone o energetike a údajné posilnenie energetickej bezpečnosti Slovenska. Návrh novely Zákona o energetike, ktorý hovorí o zaťažujúcej skladovacej povinnosti pre slovenských dodávateľov plynu, pripravilo bývalé vedenie ministerstva hospodárstva vrátane vtedajšieho štátneho tajomníka Karola Galeka na sklonku svojho úradovania v čase, kedy situácia na plynárenských trhoch bola výrazne napätá, ceny energií dosahovali svoje rekordy a vládla obrovská neistota v otázke, či bude dostatok plynu na najbližšiu vykurovaciu sezónu. Táto situácia sa však výrazne zmenila: „A to je dramatický rozdiel medzi vtedajším a terajším stavom, poslanec Galek však tieto časové a kontextové okolnosti, žiaľ, nezaznamenal. Doslova uviazol v minulosti. Nová situácia si však pýta nové prístupy,“ zdôrazňuje minister Karel Hirman.

Vďaka prijatým opatreniam na úrovni celej Európskej únie (EÚ), ako aj na Slovensku a v neposlednom rade i vďaka výrazne priaznivému vývoju počasia sa však situácia podstatne zmenila a už dnes môžeme konštatovať, že Slovenská republika má vo svojich zásobníkoch na konci zimy toľko zásob suroviny, ako býva obvykle na začiatku  vykurovacej sezóny. Zároveň štátna spoločnosť SPP a ďalší dodávatelia plynu výrazne posilnili diverzifikačné kontrakty, preto vôbec nie je namieste uvažovať o zavedení tak direktívnych nariadení, ako to obsahuje pôvodný návrh Zákona o energetike. „Ja osobne si nepamätám, že by sme niekedy v histórii na konci zimy mohli s pevným presvedčením vyhlásiť, že máme už teraz dosť plynu na ďalšiu zimu. A to sa v brandži nejakým spôsobom pohybujem a sledujem plynárenstvo od 90-tych rokov,“ uviedol minister Karel Hirman. 

Z toho dôvodu pôvodný zámer, prečo Európska komisia a následne členské štátny mali zásadným a razantným spôsobom vstúpiť do regulácie zásobovania plynu bol ten, že donedávna najväčší dodávateľ plynu, ruský Gazprom, okrem dodávok súčasne i kontroloval výraznú časť skladovacích kapacít v Európe a manipuloval nimi tak, aby ich nenaplnením spôsobil krajinám v Európe plynovú krízu. „Toho sa už dnes nemusíme báť. Gazprom nie je už pri kontrole v zásobníkoch prítomný a jeho dodávky do Európy sú relatívne zanedbateľné. Preto ma prekvapuje, že strana SaS, ktorá sa hlási k zásadám liberálnej trhovej ekonomiky, naďalej tvrdohlavo presadzuje socialistické a direktívne povinnosti a regulovanie pre účastníkov trhu v situácii, kedy sa už trh spamätal. A to zase moja hlava ako odborníka neberie. A ak o tejto realite v strane SaS nevedia, mali by sa s ňou oboznámiť. Navyše, vecné argumenty opreté o fakty títo páni čoraz viac nahrádzajú populizmom a neprofesionálnymi tvrdeniami, ktoré naďalej zhoršujú celkovú atmosféru v spoločnosti a naopak – vôbec neprispievajú k riešeniu konkrétnych problémov Slovenska,“ zdôrazňuje Karel Hirman.

„Ak dnes tvrdia, že sa máme opäť raz báť zastavených kohútikov, tak skĺzli na úroveň zastrašovania Igora Matoviča, ktorého doteraz toľko kritizovali, že s ním nevydržali vo vláde,“ dodáva Hirman.

  

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk