Podnikateľské prostredie
Návrh politiky vlády SR na zlepšenie podnikateľského prostredia v SR
Odbor hospodárskych analýz Ministerstva hospodárstva SR (OHA MH SR) uskutočnil analýzu administratívneho zaťaženia podnikateľov na Slovensku, z ktorej vyplýva zaťaženie na úrovni až 1,98 mld. EUR, čo predstavuje 3 % HDP. V rámci tohto administratívneho zaťaženia OHA MH SR identifikovalo 180 informačných povinností, ktorými štát zaťažuje podnikanie na Slovensku vo výške až 1,25 mld. EUR ročne. OHA MH SR zosumarizoval tieto povinnosti do súboru takmer sto opatrení, ktoré môžu ušetriť podnikateľom viac ako 100 mil. EUR ročne.
S cieľom zlepšenia podnikateľského prostredia schválila vláda SR svojím uznesením č. 486/2011 zo dňa 6. 7. 2011 materiál „ Návrh politiky vlády SR na zlepšenie podnikateľského prostredia v SR“, ktorý vypracovalo MH SR na základe bodu C.1 uznesenia vlády SR č. 833/2007 k Agende lepšej regulácie v Slovenskej republike a Akčnému programu znižovania administratívneho zaťaženia podnikania v Slovenskej republike 2007 – 2012 a na základe bodov B.17, B.18 a B.19 uznesenia vlády SR č. 160/2011 k správe o stave podnikateľského prostredia v SR s návrhmi na jeho zlepšovanie. Materiál obsahuje smerovanie aktivít ústredných orgánov štátnej správy na zlepšovanie podnikateľského prostredia a znižovanie administratívneho zaťaženia, v rámci ktorých sú určení gestori a harmonogram ich plnenia. Materiál vychádza z „Návrhu odporúčaní na znižovanie administratívnej záťaže pre podnikateľov“, ktorý bol predložený do legislatívneho konania na jar 2010 a obsahoval odporúčania sformulované na základe I. etapy v rámci projektu merania administratívneho zaťaženia podnikania. Ku koncu roka 2010 bol návrh doplnený o odporúčania sformulované počas II. etapy merania AZ. Predkladaný materiál teda obsahuje súčasne odporúčania z II. etapy a aktualizované odporúčania z I. etapy merania AZ.
Celkový počet 94 pripravených opatrení je rozdelený do troch základných okruhov: prvý z nich tvoria krátkodobé opatrenia zamerané na zlepšenie postavenia Slovenskej republiky v rámci medzinárodných hodnotení; druhý obsahuje strednodobé opatrenia vyplývajúce zo záväzkov Slovenskej republiky voči Európskej únii v záujme znižovania administratívneho zaťaženia s perspektívou plnenia do konca roka 2012; tretí sa týka opatrení navrhnutých na základe konzultácií s podnikateľskými zväzmi a združeniami.
Stav plnenia jednotlivých opatrení je určený na základe časového harmonogramu. Krátkodobé opatrenia si vyžadujú zásadné zmeny v legislatíve, pričom termín ich plnenia je stanovený do 31. 12. 2011, resp. v zložitejších prípadoch do 31. 3. 2012. Pre skupinu strednodobých opatrení bol stanovený termín splnenia do konca roka 2012, pričom pre časť z nich až do prvej polovice roka 2013.
Hlavné charakteristiky
-
Cieľovou skupinou v rámce predkladaného súboru návrhov sú mikro, malé a stredné podniky, tak ako sú vymedzené odporúčaním Európskej komisie 2003/361/ES, t.j. podniky, ktoré zamestnávajú najviac 250 zamestnancov a ich obrat / príjmy nepresahujú hodnotu 50 miliónov euro. Do cieľovej skupiny zahŕňame aj živnostníkov, SZČO.
-
Implementáciou jednotlivých opatrení týkajúcich sa zákonov, ktoré boli predmetom merania administratívnej záťaže podnikateľov, dôjde na strane podnikateľov k zníženiu administratívnej záťaže o cca 109 mil. eur.
-
Návrh odporúčaní na zníženie administratívnej záťaže predstavuje zásahy do procesov na úrovni ústredných orgánov štátnej správy. Podnikateľom nevzniknú administratívne náklady.
-
Návrhy odporúčaní budú mať pozitívny dopad na podnikateľské prostredie v zmysle kvantifikovaných prínosov vo forme úspory času a peňazí. Odbúranie zbytočnej byrokracie pre podnikateľa ako i obmedzenie počtu duplicitných povinností podnikateľov smerom k štátu znamená aj jednoduchšiu a efektívnejšiu komunikáciu medzi verejnou správou a podnikateľmi.
-
Posilnenie a systematické uplatňovanie agendy lepšej regulácie zabezpečí stabilitu legislatívneho prostredia v SR, skvalitní proces posudzovania vplyvov právnych predpisov vzťahujúcich sa na podnikateľské prostredie.
-
Zvyšovanie kvality podnikateľského prostredia a vytváranie optimálnych podmienok prostredníctvom opatrení na zjednodušenie podnikania, zníženie administratívnej náročnosti vo všetkých jeho fázach – registrácia, podnikateľská činnosť, ukončenie podnikania alebo presun podnikateľských aktivít na inú osobu. Návrh funkčného systému pre uskutočňovanie agendy lepšej regulácie si dáva za cieľ i nastavenie systému komunikácie s podnikateľským sektorom a zabezpečenie konzistentných štatistických údajov. Návrh agendy lepšej regulácie prispeje k dosiahnutiu navrhovanej vízie – „Slovenská republika sa trvalo zaradí medzi krajiny s najlepšími podmienkami pre podnikanie v Európskej únii“.