Usmernenia

Usmernenia k Nariadeniu CLP obsahujú informácie o tom, ako splniť povinnosti uložené CLP. Informácie v týchto dokumentoch nie sú právnym výkladom CLP.

Usmernenia k CLP bývajú občas aktualizované, aj keď tomu nebýva tak často ako v prípade REACH. Napriek tomu tiež odporúčame, aby ste si aktuálnosť verzie usmernenia, ktorým sa mienite riadiť, skontrolovali.

Aj v prípade CLP sú, okrem základných usmernení, na stránke ECHA zverejnené viaceré typy podporných dokumentov:

  • Usmernenia (Guidances)
  • Usmernenia v kocke (Guidances in nutschell)
  • Informačné letáky k usmerneniu (Guidance Fact Sheets)
  • Praktické príručky (Practical Guides)
  • Príručky na predkladanie údajov (Data Submission Manuals)
  • Používateľské príručky REACH-IT pre priemysel (REACH-IT Industry User Manuals)

 Doteraz bolo vydaných 5 základných usmernení k nariadeniu CLP:

  • Úvodné usmernenie k nariadeniu o CLP (Introductory Guidance on the CLP Regulation)
  • Usmernenie o uplatňovaní kritérií nariadenia CLP (Guidance on the Application of the CLP Criteria)
  • Usmernenie k označovaniu a baleniu v súlade s nariadením CLP (Guidance on Labelling and Packaging in accordance with CLP)
  • Usmernenie k príprave dokumentácií o harmonizovanej klasifikácii a označovaní (Guidance on the preparation of dossiers for harmonised classification and labelling)
  • Usmernenie k harmonizovaným informáciám súvisiacim s reakciou na ohrozenie zdravia – príloha VIII k nariadeniu CLP (Guidance on harmonised information relating to health emergency response – Annex VIII to CLP)

Pre tých, ktorí sa iba začínajú oboznamovať s nariadením CLP a nemajú skúsenosti s jeho uplatňovaním, odporúčame začať s Úvodným usmernením k nariadeniu CLP. Neznamená to ale, že informácie v tomto usmernení nie sú prospešné aj pre odborníkov s väčšími skúsenosťami. Vzhľadom na usporiadanie informácií v tomto usmernení je možné, že prehľadávanie textu môže byť pri hľadaní špecifickej informácie rýchlejšou alternatívou.

Podrobné inštrukcie o klasifikovaní látok a zmesí v Usmernení o uplatňovaní kritérií nariadenia CLP je určené najmä skúseným expertom, ktorí sa zaoberajú klasifikáciou chemikálií. V mnohých prípadoch sú informácie podrobnejšie a komplexnejšie rozpracované ako text samotného nariadenia CLP. Usmernenie o aplikovaní kritérií CLP je mimoriadne rozsiahle a nie je dostupné v slovenskej verzii.

Usmernenie k označovaniu a baleniu v súlade s nariadením CLP je určené najmä tým, ktorí klasifikáciu chemikálie poznajú a ich cieľom je aplikovať pravidlá vyplývajúce z klasifikácie na označovanie a balenie chemikálií.

V slovenskej verzii nie je dostupné ani Usmernenie k príprave dokumentácií o harmonizovanej klasifikácii a označovaní. Toto usmernenie je určené príslušným orgánom členských štátov, výrobcom, dovozcom a následným užívateľom, ktorí mienia predložiť návrh harmonizovanej klasifikácie a označenia látky. Obsahuje pokyny ako návrh predložiť a postup, ktorým prechádza dokumentácia po predložení.

Usmernenie k harmonizovaným informáciám súvisiacim s reakciou na ohrozenie zdravia – príloha VIII k nariadeniu CLP sa zaoberá povinnosťami vyplývajúcimi z článku 45 nariadenia CLP a prislúchajúcej prílohy VIII. Povinnosti sa týkajú predloženia určitých informácií o nebezpečných zmesiach umiestnených na trh, a to z dôvodu reakcie na ohrozenie ľudského zdravia alebo fyzikálnych účinkov.

Pre uplatňovanie požiadaviek nariadenia CLP môžu byť dôležité aj niektoré usmernenia všeobecného charakteru zaraďované medzi usmernenia k REACH. Medzi takéto usmernenia patrí napr.:

  • Usmernenie pre identifikáciu a pomenovanie látok v rámci nariadenia REACH a CLP

(Guidance for identification and naming of substances under REACH and CLP) 

Pre nariadenie CLP sú špecifické nasledovné menej rozsiahle podporné materiály napr.:

  • Príručka na predkladanie údajov: Ako pripraviť a predložiť oznámenie klasifikácie a označovania (Manual: How to prepare a classification and labelling notification)
  • Príručka na predkladanie údajov:: Ako pripraviť a predložiť žiadosť o použitie alternatívneho chemického názvu pre látku v zmesi (Manual: How to prepare a request for use of an alternative chemical name for a substance in a mixture)
  • Informačný leták: Verejný zoznam klasifikácie a označovania (Factsheet: The public Classification and Labelling (C&L) Inventory)

Okrem toho na stránkach ECHA nájdete aj materiály skôr propagačného zamerania – napr. letáky (Leaflets) (napr. ECHA – všeobecne, Národné asistenčné pracoviská - k vašim službám - vo vašom jazyku; REACH - Nové právne predpisy EÚ o chemických látkach, atď.).

Neuvádzame úplný zoznam všetkých usmernení, návodov a príručiek vzhľadom na ich pomerne časté aktualizácie. Všetky aktuálne znenia podporných dokumentov sú zverejnené na internetovej stránke ECHA.

Nie je jednoduché zvládnuť množstvo informácií vo všetkých usmerneniach a už zorientovať sa v nich sa javí ako problematické. Je však nespochybniteľné, že prinášajú dôležité a veľmi prospešné informácie. Bez používania usmernení, návodov a príručiek nie je možné zotrvávať v istote, že všetky povinnosti sú splnené predpísaným spôsobom bez rizika neskorších problémov. Väčšina týchto podporných materiálov je k dispozícii aj v slovenskom jazyku, aj keď väčšinou s oneskorením za aktuálnou anglickou verziou. Pokiaľ je to možné, odporúčame pracovať s anglickými verziami, ktoré okrem toho, že sú aktuálne, majú aj najvyššiu terminologickú konzistentnosť a sú najzrozumiteľnejšie, pretože v tomto jazyku boli vytvorené.

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk