DSA
Nariadenie o digitálnych službách (DSA), t.j. nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2065 z 19. októbra 2022 o jednotnom trhu s digitálnymi službami a o zmene smernice 2000/31/ES (tzv. akt o digitálnych službách) (Nariadenie - 2022/2065 - SL - EUR-Lex), je kľúčovým legislatívnym predpisom v digitálnej politike EÚ, ktorý zabezpečuje jednotný a harmonizovaný prístup k regulácii digitálnych služieb. DSA sa zameriava na reguláciu širokého spektra online služieb, kde sa čoraz častejšie vyskytuje nezákonný obsah, dezinformácie a iné škodlivé formy spoločenských prejavov.
Hlavným cieľom DSA je vytvoriť bezpečnejšie online prostredie pre používateľov digitálnych služieb v EÚ vrátane maloletých. Nariadenie stanovuje jasné pravidlá a povinnosti pre poskytovateľov online služieb – internetových, hostingových, cloudových a iných online sprostredkovateľských služieb, ako sú online trhoviská, sociálne siete, platformy na zdieľanie obsahu, online cestovné a ubytovacie platformy, obchody s aplikáciami a ďalšie. Hoci DSA primárne chráni koncových používateľov a spotrebiteľov, vzťahuje sa aj na sektor B2B, napr. v prípade spoločností poskytujúcich cloudové služby.
Nariadenie DSA, nadväzujúc na Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2000/31/ES z 8. júna 2000 o určitých právnych aspektoch služieb informačnej spoločnosti na vnútornom trhu (tzv. Smernica o elektronickom obchode) (Smernica - 2000/31 - SL - EUR-Lex), stanovuje nový štandard zodpovednosti online sprostredkovateľských služieb za šírenie nelegálneho obsahu online a vytvára tiež regulačný rámec na predchádzanie iným škodlivým formám online obsahu, ako sú manipulatívne algoritmy, nenávistné prejavy, kyberšikana, ohrozenie maloletých a dezinformácie. DSA významne prispeje k ochrane používateľov a ich základných práv v online prostredí, vrátane slobody prejavu, a zabezpečí, že platformy nebudú ohrozovať tieto kľúčové hodnoty pri správe obsahu.
DSA sa vzťahuje na všetky online platformy, ktoré poskytujú online obsah (vrátane tovarov a služieb) spotrebiteľom v EÚ, vrátane tých so sídlom v tretích krajinách.
Povinnosti platforiem sú rozdelené asymetricky podľa typu služby, veľkosti platformy a dosahu na používateľov, pričom väčšie platformy s globálnym dosahom musia spĺňať prísnejšie požiadavky. Od niektorých povinností sú ale mikro a malé platformy oslobodené.
Pozn.: DSA rozlišuje rôzne typy služieb, pričom nie všetky pravidlá (povinnosti) platia rovnako pre všetkých poskytovateľov online služieb. Niektorí poskytovatelia údaje v zásade len prenášajú („pure conduit“, „cashing“), no aj to z nich (už) robí sprostredkovateľské služby. Niektorí z nich údaje aj ukladajú, čím sa stávajú hostingovými službami, („hosting“), napr. poskytovatelia cloudových úložísk. Iní údaje spracúvajú, šíria a selektujú, čo z nich robí platformy („online platforms“), ako sú sociálne siete, obchody s aplikáciami alebo online trhoviská. Viac na The EU’s Digital Services Act (europa.eu).
Medzi špeciálne kategóriu v DSA patria veľmi veľké online platformy (VLOP) a veľmi veľké vyhľadávače (VLSE), ktoré majú viac ako 45 miliónov aktívnych používateľov mesačne a významne ovplyvňujú vnútorný trh a interakciu medzi používateľmi v EÚ. Cieľom DSA je zabezpečiť, aby práve tieto platformy dodržiavali prísne normy týkajúce sa bezpečnosti v online priestore, transparentne moderovali sprístupňovaný obsah a znižovali systémové riziká spojené s ich službami.
Podľa nových pravidiel DSA musia platformy a vyhľadávače zaviesť mechanizmy na prevenciu a odstránenie nezákonného obsahu, poskytnúť jasné kritériá pre moderovanie obsahu, chrániť maloletých pred škodlivým obsahom, zabezpečiť transparentnosť reklamy. Taktiež musia prispôsobiť svoje rozhrania regulačným požiadavkám, pravidelne hodnotiť systémové riziká a umožniť nezávislým výskumníkom prístup k údajom, aby minimalizovali bezpečnostné riziká (VLOPS/VLSE). Podrobnejší prehľad jednotlivých povinností platforiem a viac informácii k DSA je dostupný na stránkach Európskej komisie (Akt o digitálnych službách – otázky a odpovede* (europa.eu)).
Dohľad nad dodržiavaním povinností veľmi veľkých online platforiem (VLOP) a veľmi veľkých vyhľadávačov (VLSE) vykonáva Európska komisia. Ostatné platformy sú pod dohľadom tzv. koordinátorov digitálnych služieb, ktorými sú nezávislé vnútroštátne orgány členských štátov zodpovedné za presadzovanie DSA (Digital Services Coordinators | Shaping Europe’s digital future). V SR túto úlohu plní Rada pre mediálne služby (Rada pre mediálne služby bude koordinátorom digitálnych služieb, formalizuje sa tým jej postavenie v európskom Výbore pre digitálne služby | Rada pre mediálne služby (rpms.sk)), ktorá bola dezignovaná novelou zákona č. 264/2022 Z. z. o mediálnych službách (https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=9794). Európska komisia úzko spolupracuje s národnými koordinátormi, ktorí sú kľúčoví pri monitorovaní a presadzovaní pravidiel DSA v celoeurópskom kontexte. Aktuálne informácie o činnosti Komisie voči veľmi veľkým platformám sú dostupné na jej webovej stránke (Supervision of the designated very large online platforms and search engines under DSA | Shaping Europe’s digital future (europa.eu)).
DSA sa v celom rozsahu uplatňuje od 17. februára 2024.
Bližšie informácie sú dostupné aj na stránke slovenského koordinátora digitálnych služieb – Rady pre mediálne služby (Čo je DSA? | Rada pre mediálne služby (rpms.sk.) a na DSA Slovensko – DSA Slovensko (dsa-slovensko.sk).