13. 05. 2024

Pracovné stretnutie R. Fica a D. Sakovej: Plánujeme výstavbu nového jadrového bloku vo vlastníctve štátu

Na Slovensku pribudne nový jadrový blok, a to vo vlastníctve štátu. Informoval o tom v pondelok 13. mája 2024 predseda vlády SR Robert Fico s podpredsedníčkou vlády a ministerkou hospodárstva SR Denisou Sakovou po spoločnom pracovnom stretnutí na pôde Ministerstva hospodárstva (MH) SR.  Výstavba doteraz najväčšieho jadrového bloku je plánovaná v Jaslovských Bohuniciach v areáli existujúcej jadrovej elektrárne. Jeho výkon je plánovaný až do úrovne 1 200 megawatthodiny, pričom súčasné jadrové bloky na Slovensku dosahujú výkon okolo 500 megawatthodiny.

Premiér R. Fico zdôraznil výhody využitia existujúcej infraštruktúry atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach: „Slovenská republika má záujem postaviť do štátneho vlastníctva obrovský jadrový blok o výkone do 1 200 megawatt. Chceme využiť existujúcu infraštruktúru atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, pretože to výrazne skracuje všetky povoľovacie konania a výrazne to umožňuje pristúpiť k rozhodnutiam, ktoré by možno trvali dlhé roky. Musíme mať zdroj, ktorý bude nielen výkonný, ale ktorý bude aj pod kontrolou štátu, a tak nám umožní zvládať krízové situácie,“ uviedol na brífingu predseda vlády SR R. Fico.

„Nový veľký jadrový zdroj je kľúčový pre budúcnosť Slovenska. Som veľmi rada, že myšlienka skutočne energeticky silného Slovenska sa stáva realitou. Mali sme tu skúsenosť z energetickej krízy, ktorá nám jasne ukázala, že štát má mať tieto strategické podniky a prvky strategickej infraštruktúry vo vlastných rukách,“ dodala podpredsedníčka vlády SR D. Saková.

Druhou dôležitou témou boli stabilné ceny plynu a elektrickej energie. Zhovárali sa spolu aj o zabezpečení dodávok plynu na Slovensko, a to najmä v nadväznosti na ukončenie tranzitu plynu cez územie Ukrajiny. Ako uviedol R. Fico, spolu s podpredsedníčkou vlády SR D. Sakovou uskutočnili všetky potrebné kroky k zabezpečeniu nových dodávok plynu na Slovensko, napríklad alternatívnymi dodávkami z Azerbajdžanu.

D. Saková zároveň potvrdila koniec plošných dotácií vysokých cien energií pre domácnosti a zdôraznila, že MH SR pracuje na efektívnejších a adresnejších formách pomoci. "Pracujeme na viacerých programoch energetickej efektívnosti pre ľudí aj samosprávy tak, aby zmodernizovali svoje technológie a znížili tým svoje výdavky za energie. Musíme sa tiež naučiť šetriť energiami, nebudeme z verejných zdrojov podporovať výhrevy víriviek, či bazénov," uviedla D. Saková.

Predseda vlády SR R. Fico a podpredsedníčka vlády SR D. Saková sa taktiež zhovárali o príprave dôležitých strategických parkoch vo Valalikoch pri Košiciach, v Rimavskej Sobote a Hornej Strede, kde prichádzajú na Slovensko veľké investície, ale i tvorbe nových pracovných miest, pričom zdôraznili cieľ zvyšovania hospodárskeho rastu Slovenska.

 

Tlačový odbor MH SR

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk