24. 07. 2017

Vláda vymenovala Ľubomíra Jahnátka za nového predsedu ÚRSO

Predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa stal Ľubomír Jahnátek.  Do funkcie ho na dnešnom rokovaní vymenovala vláda SR na návrh ministerstva hospodárstva. Funkčné obdobie sa mu začína od utorka 25. júla, keď sa ujme úradu. Podľa premiéra je ÚRSO dôležité, má svoje kompetencie Robert Fico od nového predsedu očakáva, že tento silný regulačný rámec bude aj náležite využívať.

Doterajšieho poslanca Národnej rady SR a bývalého ministra hospodárstva a pôdohospodárstva do pozície predsedu regulačného úradu odporučila výberová komisia na základe výberového konania. Ľubomíra Jahnátka do výberového konania nominovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), komisia ho vybrala spomedzi štyroch kandidátov. Osemčlenná výberová komisia bola zložená zo zástupcov ministerstva hospodárstva, AZZZ, Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov a Združenia miest a obcí Slovenska.

Podľa štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Vojtecha Ferencza bude Ľubomír Jahnátek politicky nezávislý. „Načrtol svoju víziu, chce sa zaoberať vyhláškami v elektroenergetike, v tepelnom hospodárstve, v plynárenstve. Čaká ho dosť veľa práce, pretože vnútorné procesy na regulačnom úrade je potrebné prekopať, respektíve nastaviť ich trochu inak," povedal Vojtech Ferencz.

Ešte po rozhodnutí výberovej komisie sa Ľubomír Jahnátek vyjadril, že v prvom rade chce otvoriť úrad verejnosti. Za veľmi dôležité považuje aj nastavenie pravidiel regulácie v sieťových odvetviach na niekoľko rokov dopredu, aby sa zabezpečila predvídateľnosť cien energií. Treba podľa neho čo najskôr vyriešiť aj “ističový problém“, ktorý bol za chaosom s cenami energií na začiatku tohto roka a taktiež sa chce znova pozrieť na odpisovanie majetkov energetických spoločností. Akútny problém vidí aj v nastavení tarify za prevádzkovanie systému, ktorá tvorí časť z ceny elektriny a ktorá v sebe zahŕňa aj podporu obnoviteľných zdrojov. 

SITA, TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk