11. 09. 2019

V Trnave predstavili nový elektromobil, vláda nevylučuje ďalšiu podporu

Vláda bude pripravená opäť použiť všetky nástroje na podporu udržania výroby koncernu Groupe PSA v Trnave. Zhodli sa na tom predseda vlády Peter Pellegrini a minister hospodárstva Peter Žiga, ktorí s vedením trnavskej automobilky rokovali aj o možných investičných stimuloch. Automobilka zároveň predstavila nový model elektromobilu, ktorého výrobu spúšťa na západnom Slovensku. Podporu elektromobilov pripravuje opäť aj rezort hospodárstva. Prvé podrobnosti predstaví už o niekoľko dní počas Dňa ekomobility.

Ak sa PSA rozhodne pre výrobu nového modelu v Trnave, vláda bude ochotná túto výrobu podporiť. „Za rezort hospodárstva môžem deklarovať, že sme pripravení pomôcť a hľadať reálne možnosti, ako podporiť udržanie výroby v Trnave za predpokladu, že sa automobilka rozhodne v najbližších rokoch pre výrobu ďalšieho, nového modelu,“ povedal šéf rezortu hospodárstva Peter Žiga. Podľa premiéra prichádza do úvahy priama finančná podpora na nákup technológií, prípadne kombinácia s daňovými úľavami. „Je kľúčové, aby sa časť elektrických vozidiel vyrábala na Slovensku, a aby si automobilky výrobu nepreniesli do svojich domovských krajín. Zníženie výroby v Trnave by malo zásadný dopad na zamestnanosť a hospodársku produkciu aj v iných častiach Slovenska,“ zdôraznil Pellegrini. V trnavskom koncerne, kde pracuje 4 500 ľudí, bola zároveň predstavená elektrická verzia novej generácie modelu Peugeot 208. Celkovo ide o piaty model automobilky v Trnave. Po Francúzsku a Španielsku je Slovensko treťou krajinou, kde sa v rámci Groupe PSA spúšťa výroba 100-percentných elektrických vozidiel s nulovými emisiami CO2. Automobilka v Trnave je v skupine vďaka najnovšej investícii koncernu vo výške okolo 80 miliónov eur prvou, kde sa kompletizujú batérie pre 100-percentné elektrické vozidlá.

Práve elektromobily sa dočkajú aj ďalšej podpory zo strany rezortu hospodárstva. Parlament definitívne schválil novelu zákona o poskytovaní dotácií z dielne MH SR, ktorá umožňuje rozšírenie poskytovania dotácií aj na oblasť podpory používania vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Novela stanovuje všeobecné rámce podpory. Na ich základe bude môcť rezort vyhlásiť konkrétnu výzvu na podporu kúpy elektromobilov a plug-in hybridov. Tá by mala byť vyhlásená do konca roka. Predpokladaná výška rozpočtu je 5 miliónov eur, no konkrétne parametre budú známe až pri vyhlasovaní samotnej výzvy. „Nový program podpory kúpy elektromobilov chceme ľuďom priblížiť už na budúci týždeň počas Dňa ekomobility (21. 9. 2019), ktorý organizujeme priamo na ministerstve hospodárstva. Touto cestou zároveň pozývam všetkých priaznivcov ekologickej dopravy, aby sa prišli pozrieť, sú srdečne vítaní,“ doplnil minister hospodárstva Peter Žiga. Verejnosť si bude môcť osobne pozrieť a vyskúšať široké spektrum vozidiel na elektrinu, vodík alebo plyn, ako aj fungovanie elektronabíjačiek spolu s ďalším  bohatým sprievodným programom.

 

SITA, TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk