30. 04. 2020
Richard Sulík s novinármi

Tlak ministerstva zabral, firma v Humennom môže fungovať

Spoločnosť Chemes a. s. Humenné obnovila dodávky energií pre firmu Nexis Fibers, ktorá pôsobí v jej priemyselnom parku. Minister hospodárstva SR Richard Sulík víta, že tlak zo strany rezortu a avizované trestné oznámenie zabralo. Hrozilo totiž, že firma Nexis Fibers pre odpojenie od energií bude hromadne prepúšťať. „Evidentne zabral tlak štátnej inštitúcie, hoci najradšej by som bol, ak by to nebolo treba,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva R. Sulík.

Ministerstvo hospodárstva bude situáciu pozorne sledovať. „V prípade ďalších nezrovnalostí som pripravený tieto firmy aj osobne navštíviť,“ zdôraznil Sulík. V týchto koronačasoch je veľmi dôležité, aby mali firmy vytvorené podmienky na čo najlepšie prosperovanie. „Pre nezmyselné osobné spory nemôžeme ohrozovať zamestnanosť a možnosť tvoriť hodnoty,“ dodal R. Sulík.

Minister hospodárstva Richard Sulík po oboznámení sa so situáciou najprv v utorok vyzval predstaviteľov firmy Chemes, aby dodávky energií vo svojom priemyselnom parku znovu sprístupnili. V stredu avizoval podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa. Spoločnosť Nexis Fibers musela po odstavení od energií prerušiť výrobu, hoci 14. apríla získala záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil spoločnosti Chemes povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií a médií na základe týždenných zálohových platieb. To sa však nestalo a zamestnanci Nexis Fibers zostali od pondelka 20. apríla doma, pričom poberali 60 percent platu. Spoločnosť v dôsledku týchto udalostí ohlásila hromadné prepúšťanie, ktoré sa malo týkať všetkých takmer 400 zamestnancov.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk