20. 05. 2020
ilustračný obrázok pomoc podnikateľom

Štát pomôže podnikateľom s platením nájmov, Sulík vyzýva k ústretovosti

Pomoc štátu s platením nájmov, ktorú rezort hospodárstva dlhodobo presadzoval, sa stane realitou. Koalícia sa dohodla na návrhu, ktorý by mal výrazne odbremeniť podnikateľov, ktorých prevádzky museli byť z dôvodu pandémie zatvorené. „Základnou myšlienkou pomoci je, že o koľko zľaví z nájmu prenajímateľ, toľko prispeje štát a zvyšok sa rozráta na nájomcu na nasledujúcich 48 mesiacov. Počas tohto obdobia pritom prenajímateľ nebude môcť nájomcovi zdvihnúť nájom, ani s ním ukončiť nájomnú zmluvu,“ upresnil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý zároveň vyzval prenajímateľov k ústretovosti a snahe o dohodu. Refundácie nájomného bude realizovať rezort hospodárstva. O návrhu bude pravdepodobne ešte v máji rokovať vládny kabinet.   

Vláda poskytne príspevok na nájom nájomcom, ktorí mali počas pandémie koronavírusu z hygienických dôvodov zatvorené svoje prevádzky. V prípade, ak prenajímateľ poskytne nájomcovi 50-percentnú zľavu, zvyšných 50 % doplatí štát. Ak prenajímateľ poskytne napríklad len 20-percentnú zľavu, rovnakým podielom prispeje aj štát a zvyšných 60 % zaplatí nájomca v splátkach, rozložených na 48 mesiacov. Ak prenajímateľ neodpustí nájomcovi nič, nájomca splatí nájomné rozložené tiež na 48 mesiacov. „Je to založené primárne na tom, že sa dvaja dohodnú. Ideálny prípad by bol, ak by si dohodli model 50:50 – polovicu odpustí prenajímateľ a druhú polovicu zaplatí štát,“ tvrdí šéf rezortu hospodárstva. „Z informácií, ktoré máme, tak toto bude na Slovensku najbežnejšia situácia," doplnil premiér Igor Matovič.   

Zároveň platí, že prenajímateľ v prípade poskytnutia zľavy nižšej ako 50 percent následne nemôže nájomcovi zvyšovať nájom ani vypovedať nájomnú zmluvu. „Práve táto podmienka by mala prenajímateľov takpovediac znechutiť a odradiť od poskytovania nízkych alebo žiadnych zliav,“ myslí si Richard Sulík.  „Ak už nájomcovia medzičasom zaplatili nájom, výhodu si budú môcť uplatniť na presne také obdobie, ako zaplatili nájom," upozornil Matovič. Ak napríklad zaplatili nájomcovia nájom za 6 týždňov, tak výhodu si podľa neho budú môcť uplatniť počas 6 týždňov, keď príslušný zákon začne platiť. O tejto legislatíve by vláda mala rokovať ešte v máji, na schôdzu parlamentu by sa zákon mohol dostať v júni. „Keď to národná rada schváli a následne podpíše pani prezidentka, pôjde predpis na zverejnenie do Zbierky zákonov. Tým dňom, keď to v nej bude zverejnené, nadobudne platnosť. Od toho dňa bude možné príslušné žiadosti podať na ministerstvo hospodárstva, ktoré ich bude môcť začať vybavovať," uzavrel Sulík.

 

Odbor kominukácie MH SR, TASR, SITA

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk