11. 06. 2019

Slovenské firmy sa úspešne prezentovali na veľtrhu v Číne

Slovenské firmy sa predstavili na výstave tradičných a špeciálnych výrobkov krajín strednej a východnej Európy v čínskom Ningbo na 5. ročníku „China – CEEC Investment and Trade EXPO". Tento rok sa Slovensko prvýkrát zúčastnilo podujatia ako partnerská krajina. Slovenskú delegáciu viedol vicepremiér Richard Raši, rezort hospodárstva zastupoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Vojtech Ferencz. Slovenský národný pavilón pripravila v spolupráci s lokálnou vládou mesta Ningbo Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

Slovenským firmám sa otvárajú nové investičné príležitosti na čínskom trhu. Dve spoločnosti zo Slovenska sa budú podieľať na dodávke simulátorov leteckej techniky, ako aj na výcviku pilotov a poskytovaní know-how v tejto špecializovanej oblasti. Nová investícia má byť v hodnote 100 až 120 miliónov eur. Rámcovú dohodu aj za účasti slovenskej delegácie podpísali zástupcovia firiem priamo na výstave. Číňania prejavili záujem aj o slovenské mliečne výrobky. Poľnohospodárom sa otvárajú nové možnosti vstupu na ázijský trh po podpise dohody medzi Čínskou ľudovou republikou a Slovenskom z apríla tohto roka. Zameraná je na podporu vývozu mlieka a mliekarenských výrobkov. Slovenské firmy túto možnosť vítajú, na výstave China CEEC Investment and Trade EXPO v Ningbo sa mohli mliekari Číňanom predstaviť prvýkrát od podpísania tejto dohody.

Štátny tajomník rezortu hospodárstva Vojtech Ferencz vidí priestor na prehĺbenie spolupráce slovenských a čínskych firiem vo viacerých oblastiach. „Zameriavame sa na tému elektromobility. Robíme kroky na to, aby sme získali veľkého investora z Číny, aby vybudoval na Slovensku nie iba fabriku na montáž autobatérií do elektromobilov, ale aby hlavne riešil výskum a vývoj," priblížil Ferencz. Okrem toho je zaujímavou oblasťou pre spoluprácu aj automotive a výskum a vývoj. „Vzťahy s Čínou sú dobré, štandardné, vieme si sadnúť za stôl a vieme rokovať," zhodnotil Ferencz. Slovensku sa pre obchodné vojny vo svete naskytujú nové príležitosti, ako v prípade Číny. „Isté trhy sa môžu uvoľniť a na ne môžu prísť aj slovenskí výrobcovia a produkty," očakáva Ferencz.

 

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk