06. 07. 2020

Rezort hospodárstva pripravuje vodíkovú konferenciu

Vodíkové technológie, ich potenciál a možnosti ďalšieho rozvoja budú hlavnou témou odbornej konferencie „Vodíková budúcnosť Slovenska“, ktorú pripravuje ministerstvo hospodárstva. Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík chce aj takýmto spôsobom zintenzívniť komunikáciu o vodíkovej problematike a podporovať iniciatívy, ktoré by pomohli pri rozšírení využívania vodíka na Slovensku. „Teší ma, že historicky prvýkrát zjednotíme odborné kapacity z tejto oblasti pod jednou strechou. Vodík vnímam ako energonosič budúcnosti,“ uviedol šéf rezortu hospodárstva, ktorý predstaví aj akčný plán rozvoja vodíkových technológií na Slovensku. Konferencia sa uskutoční vo štvrtok 16. júla 2020 v Bratislave. Podujatie je určené pre odbornú verejnosť, ktorá sa môže prihlásiť do 10. júla na mailovej adrese konferenciavodik@mhsr.sk

Minister hospodárstva je presvedčený o tom, že vodík má z dlhodobého hľadiska pre Slovensko obrovský potenciál, či už ide o dopravu, priemysel alebo výrobu a distribúciu energie. „Slovensko je automobilová veľmoc, preto má ambíciu v budúcnosti patriť medzi svetovú špičku aj v rámci alternatívnych pohonov. Rezort hospodárstva bude v tejto snahe zohrávať kľúčovú úlohu,“ uviedol Richard Sulík, ktorý považuje v tejto oblasti za dôležitú najmä podporu vedy a výskumu. Pre ďalší rozvoj vodíkových technológii je podľa šéfa rezortu hospodárstva potrebné prijatie jasnej koncepcie smerovania podpory vodíka.   

Vodíkový výskum intenzívne podporuje aj Európska únia (EÚ). Richard Sulík preto na konferenciu pozval aj podpredsedu Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič, ktorý predstaví víziu EK o budúcnosti vodíkových technológii  v kontexte prípravy vodíkovej stratégie EÚ. Na túto tému nadviaže Ján Weiterschütz z Národnej vodíkovej asociácie Slovenska (NVAS), ktorý sa bude venovať možnostiam realizácie využívania vodíkových technológii na Slovensku práve v kontexte európskej stratégie. Odborníci budú diskutovať aj o samotnej výrobe vodíka a jeho podpore v osobnej a železničnej doprave či na čerpacích staniciach. Túto tému otvorí na konferencii generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Peter Blaškovitš. Zástupcovia Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) predstavia svoj aktuálny výskum a dôležitou témou budú aj možnosti vzniku výskumného vodíkového centra, ktoré by sa venovalo napríklad využitiu vodíka na pohon automobilov. 

 

Odbor komunikácie MH SR

 

 

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk