14. 02. 2020
Peter Žiga a Richard Raši v U. S. Steel Košice

P. ŽIGA: Pre zvyšovanie konkurencieschopnosti priemyslu je potrebné robiť opatrenia aj na úrovni EÚ

O aktuálnej situácii v priemysle, a to predovšetkým v oceliarenstve, a  o prípadných opatreniach, ktoré by mali pomôcť zvýšiť jeho konkurencieschopnosť na globálnych trhoch diskutovali v Košiciach  vicepremiér Richard Raši, minister hospodárstva Peter Žiga a prezident U. S. Steel Košice James Bruno. Šéf rezortu hospodárstva zdôraznil, že „je potrebné na európskej úrovni prijímať opatrenia, ktoré zabezpečia konkurencie schopnosť tohto odvetvia na svetových trhoch.“ Podľa prezidenta spoločnosti J. Bruna „je dôležité otvorene komunikovať s predstaviteľmi vlády  a hľadať riešenia ako preklenúť súčasné zložité obdobie.“

Spoločnosť U. S. Steel Košice patrí k najväčším zamestnávateľom na Slovensku, má špecifické postavenie v regióne a do budúcnosti strategický význam, zdôraznil vicepremiér pre informatizáciu a investície Richard Raši. Aj preto sa predstavitelia štátu kontinuálne stretávajú s predstaviteľmi tejto spoločnosti. V Európe platia pre priemysel vysoké enviromentálne štandrady. „Je preto nevyhnutné na úrovni EÚ urobiť kroky, ktoré zabezpečia konkurencieschopnosť oceliarskeho priemyslu v porovnaní napríklad s ázijskými krajinami,“ zdôraznil minister P. Žiga. 

Minister hospodárstva pripomenul, že jedným z opatrení, ktoré urobila vláda a ministerstvo hospodárstva na pomoc energeticky náročnému priemyslu na Slovensku, bolo vyplatenie finančnej kompenzácie takýmto podnikom. Firmy, ktoré splnili podmienky výzvy a prihlásili sa, si minulý rok rozdelili historicky po prvýkrát sumu 40 miliónov eur. „Tento rok rezort hospodárstva v tejto forme podpory bude pokračovať. Výzva je už vyhlásená a prihlásiť sa do nej je potrebné do konca júna,“ dodal P. Žiga. Minister spomenul do budúcnosti aj možnosť rekonštrukcie TPS, ktorá by mohla byť viaczdrojovo financovaná, a to aj dotáciou zo štátneho rozpočtu a z prostriedkov z predaja CO2. „To by v budúcnosti mohlo priniesť zníženie ceny energie,“ vysvetlil.

 

Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk