02. 07. 2019

P. ŽIGA: Je nevyhnutné rozvíjať obchodné príležitosti aj prostredníctvom diplomatov

Zastupiteľské úrady sú dôležitou prvou líniou, s ktorou prichádzajú do kontaktu zahraničné subjekty zaujímajúce sa o investovanie na Slovensku. „Ako skúsení diplomati viete veľa vecí vyrokovať, vysvetliť, posunúť vpred či podať pomocnú ruku," vyzdvihol činnosť slovenských diplomatov minister hospodárstva Peter Žiga na tradičnej porade vedúcich zastupiteľských úradov SR v zahraničí. Rezort diplomacie každoročne organizuje takéto fórum ako platformu pre diskusiu o zásadných otázkach slovenskej zahraničnej politiky, ale aj ako príležitosť podrobne analyzovať dosiahnuté výsledky.

Minister hospodárstva P. Žiga diplomatom pripomenul, že Slovensko, ako malá a otvorená ekonomika, je do vysokej miery závislé na obchode a investíciách. Je preto nevyhnutné, aj prostredníctvom zastupiteľských úradov a ekonomických diplomatov, rozvíjať obchodné príležitosti. Zároveň dodal, že celá Európa v súčasnosti prechádza dynamickým obdobím plných zmien, na ktoré musí reagovať aj Slovensko. Tak ako všetky svetové krajiny, musí sa aj Slovensko v štruktúre národného hospodárstva čoraz viac orientovať na inteligentný priemysel, pretože viac ako 25% nášho HDP je tvorené práve priemyselným odvetvím a ten si musí udržať svoju konkurencieschopnosť.

Rezort hospodárstva v tomto smere prijíma viaceré potrebné opatrenia, ktoré minister diplomatom predstavil. Okrem iného spomenul aj druhý súbor priamych opatrení na odstránenie bariér, ktorým čelí nielen na Slovensku toľko skloňovaný automobilový priemysel, ale všetky priemyselné odvetvia. Rezort identifikoval päť bariér, ktoré ohrozujú trvalo udržateľný rozvoj priemyslu a následne bolo vypracovaných 21 priamych opatrení. Medzi nimi napríklad aj návrh na zvýšenie tzv. superodpočtu na vedu a výskum z aktuálnych 100 % na tohtoročných 150 % a budúcoročných 200 %. „Hlavným cieľom je postupné približovanie sa k tzv. znalostným ekonomikám v rámci EÚ," zdôraznil minister hospodárstva.

Šéf rezortu zahraničia Miroslav Lajčák na stretnutí s diplomatmi zdôraznil, že sa zmenilo zahraničnopolitické prostredie, ale zmenila sa aj situácia doma. „Zahraničná politika je dnes viac ako kedykoľvek v minulosti predmetom vnútropolitických debát," dodal. Podľa šéfa slovenskej diplomacie je preto potrebné, aby naše diplomatické zastúpenia aj naďalej pokračovali v profesionálnom výkone svojej agendy, a to vo všetkých potrebných oblastiach. „Či už politickej, ekonomickej, v otázke rozvojovej pomoci a predovšetkým v konzulárnej agende, naša práca je totiž službou pre všetkých občanov," podotkol Lajčák. V rámci porady sa diplomatom prihovoril aj podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši. Prijme ich aj prezidentka Zuzana Čaputová.

 

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk