02. 06. 2021

MH SR podalo trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu

Rezort hospodárstva sa z dôvodu sporných dotácií na nájomné pre viacerých bratislavských mestských poslancov obrátil na generálnu prokuratúru. „Dnes sme podali trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu subvenčného podvodu. Bude teraz na orgánoch činných v trestnom konaní, aby vec dôsledne prešetrili a my budeme maximálne súčinní,“ zdôraznil vicepremiér a šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík.

Pripomenul, že v období pandémie bola prvoradým cieľom rýchla pomoc podnikateľom, lebo len taká mohla byť efektívna a mohla pomôcť zachrániť tisíce podnikateľov a desaťtisíce pracovných miest. „Zaviedli sme jednoduchý, nebyrokratický systém postavený na čestnom vyhlásení, ktorý schválila aj Európska komisia,“ zdôraznil R. Sulík a dodal, že „peniaze na účtoch mali podnikatelia v priemere do piatich dní od podania žiadostí.“ Dotácie na nájomné vyhodnotila aj Národná banka Slovenska ako jednu z najefektívnejších pomocí podnikateľom.

Rezort hospodárstva od začiatku poskytovania dotácií na nájomne avizoval, že pridelené dotácie prejdú  dôkladnou kontrolou. „V kontrolách nepoľavujeme a zameriavame sa aj na všetky nezvyčajné platby,“ vysvetlil ďalej šéf rezortu hospodárstva. Podozrivé transakcie posúva MH SR na kontrolu Finančnej správe, s ktorou sa dohodlo na spolupráci ešte začiatkom roka. „V neposlednom rade, ak to okolnosti prípadov budú vyžadovať, nebudem ani v budúcnosti váhať obrátiť sa aj na orgány činné v trestnom konaní,“ vyhlásil minister.

Vicepremiér je sklamaný z konania niektorých podnikateľov, ktorí chceli systém pomoci zneužiť vo svoj prospech. „Som presvedčený, že 99 % podnikateľov postupovalo čestne a možno maximálne jedno percento podnikateľov sa ulakomilo a kazia povesť ostatným,“ uviedol minister hospodárstva.  Zdôraznil, že rezort  hospodárstva bude aj naďalej postupovať nekompromisne a vyzval žiadateľov, aby každý, kto pochybil, vrátil dotáciu, na ktorú nemá nárok.

MH SR doteraz vyplatilo v rámci prvej a druhej vlny dotácií na nájomné vyše 54 000 žiadostí v celkovej výške takmer 90 miliónov eur. Žiadosti je možné podávať do konca júna za obdobie sťaženého užívania do konca apríla. Aktuálne MH SR čaká na uvoľnenie financií zo strany ministerstva financií, aby sa mohlo pokračovať vo vyplácaní dotácií.

 

Tlačový odbor MH SR; foto: TASR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk