31. 10. 2019

MH SR: Intenzívnejší obchod so Singapurom môže Slovensku otvoriť dvere na trhy juhovýchodnej Ázie

Obchodné kontakty medzi Slovenskom a juhovýchodnou Áziou by mali byť intenzívnejšie a podporí ich aj nová dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Singapurom, ktorá má začať platiť ešte tento rok. Práve obchod a inovácie boli hlavnými témami návštevy ministra hospodárstva SR Petra Žigu 28. a 29. októbra v tomto rozlohou najmenšom ázijskom štáte, ktorého ekonomika patrí k najvýkonnejším na svete.

Ekonomika Singapuru je otvorená a proexportne orientovaná, podobne ako Slovensko. Vzájomná obchodná výmena v roku 2018 medziročne vzrástla o takmer 11 % na 74 miliónov eur. Podobný trend je možné sledovať aj počas tohto roka. „Aj keď tempo slovenského vývozu rastie, stále je tu priestor na ďalšie zlepšovanie. Aj pre lepšie obchodné kontakty medzi Slovenskom a Singapurom plánujeme organizovať misiu našich podnikateľov," skonštatoval minister hospodárstva Peter Žiga po stretnutí so singapurským kolegom, ktorého pozval na oficiálnu návštevu SR.

„Singapur pre proexportnú orientáciu intenzívne podporuje voľný obchod a veľa pozitívneho si sľubujeme aj od novej obchodnej dohody s EÚ, ktorá má platiť už koncom novembra,“ zdôraznil minister obchodu a priemyslu Singapuru Chan Chun Sing. „Slovensko oceňuje, že Singapur odstráni všetky zostávajúce clá na výrobky EÚ. Intenzívnejší obchod so Singapurom môže otvoriť dvere na trhy juhovýchodnej Ázie s viac ako 300 miliónmi obyvateľov,“ doplnil šéf slovenského rezortu hospodárstva P. Žiga. Partneri diskutovali najmä o prechode priemyslu na automatizáciu a robotizáciu. V tejto oblasti patrí Singapur medzi svetovú špičku s počtom robotov na 1000 pracovníkov a Slovensko je vysoko nad európskym priemerom. Minister hospodárstva sa počas svojej pracovnej cesty stretol aj s predstaviteľmi Singapurskej obchodnej federácie, vrátane jej generálneho riaditeľa Ho Meng Kita, s ktorým rokovali o aktuálnom vývoji vzájomných obchodných vzťahov.

Singapur je najväčším obchodným partnerom EÚ v juhovýchodnej Ázii. Celkový bilaterálny obchod s tovarom predstavuje viac ako 53 miliárd eur a obchod so službami v hodnote 51 miliárd eur. V Singapure je založených viac ako 10 000 spoločností z EÚ. Táto krajina je v rámci Ázie číslom jeden pre európske investície, ktoré v posledných rokoch významne rástli, čo platí aj opačne. Dohoda o voľnom obchode medzi EÚ a Singapurom znamená nové príležitosti v oblasti obchodovania a investícií pre hospodárske subjekty oboch strán.

 

Odbor komunikácie MH SR 

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk