19. 11. 2019

Jadro bude veľmi významným zdrojom energie aj v budúcnosti

Európska jadrová energetika potrebuje predstaviť úspešný projekt novej fungujúcej jadrovej elektrárne, ktorý by verejnosť aj politikov presvedčil o výhodnosti týchto zdrojov energie. Povedal to v Modre podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič na odbornej konferencii SES 2019 venovanej energetike. Na podujatí sa zúčastnil aj minister hospodárstva Peter Žiga.

Diskusie o ďalšom smerovaní energetiky a budovaní nových jadrových zdrojov na pôde EÚ sú podľa eurokomisára namiesto vecných argumentov plné emócií. „Potrebujeme spustiť jadrovú elektráreň, ktorá bude moderná a presvedčí všetkých tých, ktorí hovoria, že jadrové elektrárne sa nám predražili a trvá veľmi dlho, kým ich dobudujeme a tiež, že nie je jasné, aký finančný vklad je potrebný na to, aby sa veľká jadrová elektráreň mohla spustiť,“ povedal eurokomisár. Jadrová energia je podľa Šefčoviča veľmi významným zdrojom elektrickej energie, čo sa nezmení ani v roku 2050, ani neskôr.

V Európe je v súčasnosti niekoľko rozostavaných jadrových blokov, no ich výstavbu predražili a predĺžili nové bezpečnostné predpisy. Na Slovensku je pred spustený 3. blok elektrárne v Mochovciach, 4. blok je vo výstavbe. Minister hospodárstva Peter Žiga vyzdvihol jadro ako nezastupiteľný zdroj energie na Slovensku. „Vďaka jadrovej energii má slovenská elektroenergetika jeden z najmenej uhlíkovo náročných mixov v celej Európskej únii, jednu z najnižších uhlíkových stôp pri výrobe elektriny. V kombinácii jadrovej energie s obnoviteľnými zdrojmi energie sa u nás vyrába takmer 80 % elektriny s takmer nulovými emisiami oxidu uhličitého. Tento podiel bude ešte vyšší po predpokladanom spustení tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach,“ zdôraznil na konferencii minister hospodárstva. Zároveň dodal, že podľa neho „jadrová energia súčasťou energetického mixu aj po roku 2050“.

 

TASR, Odbor komunikácie

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk