12. 10. 2020

SIEA vyhlásila prípravné trhové konzultácie k zabezpečeniu vodíkových dopravných prostriedkov a vodíkovej infraštruktúry

V rámci podpory národnej vodíkovej stratégie pripravuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) maximálne transparentný proces, ktorý povedie k výberu vodíkovej infraštruktúry a vodíkových dopravných prostriedkov. Prvým krokom sú prípravné trhové konzultácie. Ich cieľom je definovať opis predmetu budúceho verejného obstarávania a všetky príslušné požiadavky, vrátane technických parametrov a obchodných podmienok.   

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík víta túto aktivitu SIEA. „Je to ďalší krok v rámci rozbiehajúcej sa podpory rozvoja vodíkových technológií na Slovensku,“ uviedol. Zároveň privítal, že agentúra zvolila takýto otvorený spôsob komunikácie. Vicepremiér R. Sulík zdôraznil, že „vodík ako energonosič budúcnosti má z dlhodobého hľadiska pre Slovensko obrovský potenciál a v našej ekonomike môže zohrať kľúčovú úlohu".  Vodík môže byť dôležitý pri znižovaní emisií v priemyselnej praxi, energetike, ale aj v doprave, pripomenul minister hospodárstva.  

SIEA súčasne pripravuje sériu marketingovo-informačných aktivít, ktoré budú oboznamovať  verejnosť s vodíkom ako nosičom obnoviteľnej energie a zároveň propagovať lepšie využitie obnoviteľných zdrojov energie s cieľom znižovania emisií CO2. K ich základným témam bude patriť napríklad aj využitie „zeleného vodíka“ v priemysle či praktické ukážky použitia vodíkových pohonov.  

„Pozývame všetky relevantné domáce a zahraničné  subjekty a odbornú verejnosť, aby sa zapojili do prípravných trhových konzultácií. Veríme, že sa nám ozve čo najviac subjektov, ktoré sa vodíkovým technológiám venujú a majú spoločne s nami záujem ich ďalej rozvíjať,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš. Viac informácií k procesu prípravných trhových konzultácií vedúcich k zabezpečeniu vodíkových dopravných prostriedkov a vodíkovej infraštruktúry  nájdete vo Vestníku verejného obstarávania ako aj na www.siea.sk.

 

SIEA

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk