2025/1 Správa o produktivite a konkurencieschopnosti za rok 2023
Správa o produktivite a konkurencieschopnosti za rok 2023, v poradí druhá tohto zamerania z dielne Inštitútu hospodárskych analýz MH SR, bola vypracovaná v nadväznosti na odporúčanie Rady EÚ z 20. septembra 2016 o národných radách pre produktivitu (2016/C 349/01). Kým predchádzajúca správa pokrývala rôzne aspekty produktivity a konkurencieschopnosti, táto je úzko zacielená na asymetriu v produktivite podnikateľskej sféry na Slovensku. Znižovanie asymetrií totiž môže samo osebe prispievať k rastu produktivity. A ako zdôrazňuje Správa o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti (známa ako Draghiho správa), Európa musí byť produktívnejšia, ak chce udržať základné hodnoty, na ktorých stojí.
Rozdiel v produktivite medzi zahraničnými a menej produktívnymi domácimi podnikateľmi na Slovensku je pozoruhodne významný. Nemenej výrazný, jeden z najvyšších v Európe, je aj rozdiel medzi najviac a najmenej produktívnymi podnikmi. Tieto dva pohľady (horizontálny a vertikálny) na medzeru v produktivite sú hlavnou témou predkladaného materiálu.
Medzery v produktivite vyplynuli najmä zo začlenenia Slovenska do svetovej ekonomiky cez globálne hodnotové reťazce. Dvakrát vyššia produktivita podnikov so zahraničným vlastníctvom (v porovnaní s domácimi vlastníkmi) vyplýva z ich zamerania na produktívnejšie odvetvia, zakladanie väčších podnikov a saturáciu masívneho zahraničného dopytu. Domáci sektor s nadmerným výskytom menších, a teda menej produktívnych firiem obsluhuje aj špecifické a nevyhnutné potreby relatívne malého domáceho trhu. Medzi najproduktívnejšími firmami sú najmä exportéri (veľkoobchodníci aj priemyselníci) a importéri produktov pre domácnosti a podniky. Nízkoproduktívne firmy sú orientované najmä na krytie domáceho dopytu. Podrobnosti a tiež vývoj medzier v súboroch na stiahnutie:
Správa o produktivite a konkurencieschopnosti za rok 2023