
Svetový deň spotrebiteľských práv: 5 tipov pre vaše online platby
Pri príležitosti svetového dňa spotrebiteľských práv, ktorý je každoročne 15. marca a ktorého cieľom je upozorňovať na potrebu rešpektovania práv a potrieb spotrebiteľov a ich ochranu, sme si pre vás pripravili 5 užitočných tipov pri platení online.
Služba "kúpiť teraz, zaplatiť neskôr" vám umožní kúpiť si tovar, na ktorý práve nemáte dostatok peňazí a odložiť platbu za tovar na neskôr. Využitie tejto služby však môže viesť k vášmu nadmernému zadlženiu a v konečnom dôsledku k navýšeniu ceny, ktorú za tovar zaplatíte. Prekročenie vlastného finančného limitu a nezrealizovanie odloženej platby včas môže byť totiž spojené s povinnosťou uhradiť predávajúcemu sankcie za omeškanie. Nezrealizovanie odloženej platby včas môže negatívne ovplyvniť vašu kreditnú históriu a schopnosť získať v budúcnosti napríklad pôžičku.
Naša rada:
Predtým, než sa rozhodnete pre tento typ nákupu, zvážte, či neskôr naozaj budete mať dostatok prostriedkov na jeho splácanie a dávajte si tiež pozor na rôzne skryté poplatky, ktoré môžu byť s odkladom platby spojené.
„Zľava 50 % iba dnes!“
Ako “dark patterns“ sa označujú rôzne praktiky používané e-shopmi a aplikáciami s cieľom manipulovať spotrebiteľov a prinútiť ich k určitému správaniu alebo rozhodnutiu, napríklad niečo si kúpiť alebo niekam sa zaregistrovať, ktoré nemusí byť v ich najlepšom záujme.
Naša rada:
Pri nákupe buďte opatrní a nenechajte sa zmanipulovať, porovnávajte ceny produktov na rôznych webových stránkach a riaďte sa výlučne svojimi skutočnými potrebami a záujmami, nie umelo vytvoreným dojmom neodkladnosti, ktorý nie je v súlade s realitou.
Plaťte bezpečne!
Internetové obchody ponúkajú rôzne spôsoby platby, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Pri platbe prevodom na účet existuje riziko nedodržania termínu splatnosti. Platobné služby spravidla ponúkajú ochranu kupujúceho. V prípade problému však môže byť komunikácia komplikovanejšia, pretože je do nej zapojená ďalšia strana.
Platobná karta sa považuje nielen za bezpečný platobný prostriedok, ale má aj ďalšiu výhodu. Ak sa vyskytne napríklad problém s nedodaním tovaru alebo dokonca podvod, platbu možno v mnohých prípadoch zrušiť vďaka postupu spätného zaúčtovania platby, tzv. chargeback.
Pokiaľ ste za tovar zaplatili kartou, v prípade, že ste boli podvedení, napríklad objednaný tovar nedorazil, môžete vašu banku požiadať o tzv. chargeback, spätné zúčtovanie, vrátenie peňazí.
Naša rada:
Pred platbou prevodom z účtu na účet alebo v hotovosti uprednostnite radšej platbu kartou.
Náhradu za kreditné a debetné karty predstavuje tzv. digitálna alebo elektronická peňaženka. Ide o aplikáciu alebo službu, ktorá je prístupná online a ktorá umožňuje uložiť všetky bankové a kreditné karty na jednom mieste. Platby umožňuje realizovať bezkontaktne, rýchlo a bezpečne prostredníctvom internetu. Nemôže byť zdieľanie a uchovávanie týchto citlivých údajov na jednom mieste rizikové pre vašu bezpečnosť a súkromie?
Naša rada:
Vo všeobecnosti sa mobilné peňaženky považujú za bezpečné. Vaše údaje sú zašifrované a obchodník ani iné osoby ich nemôžu vidieť. Napriek tomu vám odporúčame zabezpečiť si prístup do svojej digitálnej peňaženky silným heslom alebo použite dvojfázové overenie.
Vyhľadať najlepšiu ponuku a zistiť, kde môžete kúpiť konkrétny produkt za najvýhodnejšiu cenu, je možné pomocou webových stránok poskytujúcich službu porovnávania cien a vyhľadávania produktov alebo tiež pomocou tzv. strážcu cien, ktorý sleduje vývoj ceny produktu, o ktorý máte záujem a poskytuje informácie o tom, ako sa táto cena mení v čase. Strážca cien vám tiež umožní nastaviť si zasielanie upozornení e-mailom, keď sa cena produktu, ktorý sledujete, zmení na vami preferovanú úroveň.
Naša rada:
Využívajte porovnávače a strážcov cien, aby ste našli najvýhodnejšiu ponuku. Buďte trpezliví a sledujte ceny, pretože sa môžu meniť každý deň.
Tlačový odbor MH SR