Právo na opravu, zákaz greenwashingu a jasné informácie pre spotrebiteľov. Vláda SR schválila novelu Zákona o ochrane spotrebiteľa.
Ministerka hospodárstva a podpredsedníčka vlády SR Denisa Saková predložila v stredu 21. mája 2025 na rokovanie vlády SR novelu Zákona o ochrane spotrebiteľa. Návrh schválený vládou SR prináša nové právo na opravu tovaru, sprísňuje pravidlá pre ekologické tvrdenia a posilňuje postavenie spotrebiteľov v rámci zelenej transformácie.
„Slovenský spotrebiteľ musí mať rovnaké postavenie ako spotrebiteľ v Nemecku či Francúzsku. Musí vedieť, ako dlho mu tovar vydrží, či sa dá opraviť a čo je len marketingový trik. Právo na opravu a zákaz greenwashingu sú konkrétne opatrenia, ktoré menia pravidlá v prospech ľudí,“ uviedla ministerka hospodárstva a podpredsedníčka vlády SR, Denisa Saková.
Novela reaguje na dve nové európske smernice zamerané na boj proti nekalým obchodným praktikám a podporu opráv. Výrobcovia budú povinní zabezpečiť opravu vybraných druhov tovaru – napríklad práčok, vysávačov či mobilných telefónov – na žiadosť spotrebiteľa, a to bezplatne alebo za cenu, ktorá ho neodradí. Zároveň, ak si spotrebiteľ pri uplatnení zodpovednosti za vady tovaru (reklamácii) vyberie ako nápravu opravu tovaru, doba zodpovednosti obchodníka za vady sa predĺži o 12 mesiacov.
Novela zavádza aj európsky formulár pre informácie o oprave, ktorý umožní spotrebiteľovi jednoducho porovnať ponuky opravovní. Po jeho poskytnutí bude opravovňa viazaná podmienkami uvedenými vo formulári minimálne 30 dní. Slovensko zároveň vytvára právny rámec pre budúce napojenie na plánovanú európsku online platformu pre opravy, ktorá má byť spustená v roku 2027.
Zmeny sa dotknú aj informačných povinností obchodníkov. Tí budú musieť pred uzavretím zmluvy informovať o životnosti výrobku, dostupnosti náhradných dielov a softvérových aktualizáciách. Zavádza sa aj povinnosť viditeľne informovať o zákonnej zodpovednosti obchodníka za vady tovaru, ako aj o spotrebiteľskej záruke na životnosť tovaru – napríklad formou označenia priamo na regáli alebo obale.
Novela výrazne sprísňuje i pravidlá v oblasti tzv. greenwashingu. Obchodníci nebudú môcť označiť výrobok za ekologický či opraviteľný, ak to nebudú vedieť jednoznačne preukázať. Zakázané budú aj praktiky, ktoré spotrebiteľa navádzajú na predčasnú výmenu spotrebného materiálu, ako napríklad tonerov do tlačiarní.
Zákon zároveň reaguje na aplikačnú prax a judikatúru Súdneho dvora EÚ. Precizuje sa právna úprava zodpovednosti obchodníka za vady použitých vecí a spresňujú sa aj pravidlá prezentácie zliav spotrebiteľom, pri výpočte zľavy budú obchodníci musieť vychádzať z najnižšej ceny tovaru za posledných 30 dní, čím sa má zabrániť zavádzaniu spotrebiteľov o výške zľavy. Novým dohliadajúcim orgánom sa stane Úrad pre reguláciu hazardných hier – výhradne v oblasti hazardných hier. Zo zákona sa zároveň vypúšťajú odkazy na zrušené európske nariadenie o riešení spotrebiteľských sporov online.
Tlačový odbor MH SR