29. 03. 2017

Štát podmienečne schválil nový rozpočet pre Mochovce vo výške 5,4 mld. eur

Akcionári Slovenských elektrární na mimoriadnom valnom zhromaždení definitívne schválili nový rozpočet dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce vo výške 5,4 miliardy eur. Je to o približne 800 miliónov viac, ako bola ostatná verzia. Podľa plánov z roku 2008 si pritom mala dostavba vyžiadať 2,8 miliardy eur. Súhlas štátu ako menšinového akcionára podmienil minister hospodárstva Peter Žiga tým, že zodpovednosť za zabezpečenie financií má manažment elektrární a manažovanie stavby sa musí zásadne zmeniť.

Po mimoriadne náročných rokovaniach na rôznych úrovniach vyjadril štát ako menšinový akcionár podmienečný súhlas so strategickým plánom Slovenských  na roky 2017-2021. Súčasťou je aj dostavba tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.

„Podmienkou štátu je, že zvýšené nároky na financovanie dostavby musí zabezpečiť súkromný väčšinový akcionár a že sa zásadným spôsobom - vrátane organizačných zmien - zefektívni samotná výstavba. Súčasťou podmienok štátu je aj vyššia miera informovanosti o konkrétnom postupe pri výstavbe. Treba súčasne zdôrazniť, že výhradnú manažérsku zodpovednosť za celú výstavbu nesie súkromný akcionár. V prípade nedodržania týchto podmienok môže štát pristúpiť k prehodnoteniu svojho rozhodnutia,“ informoval minister hospodárstva Peter Žiga. 

Mimoriadne valné zhromaždenie schválilo aj nové termíny dostavby. Po novom sa má tretí blok v Mochovciach uviesť do prevádzky ku koncu budúceho roka. Štvrtý blok by mali dokončiť o rok neskôr. Ostatné oficiálne termíny hovorili o zavážaní jadrového paliva do tretieho bloku v roku 2017. Štvrtý jadrový blok sa mal uviesť do prevádzky následne o ďalší rok. Po začatí dostavby Mochoviec sa pritom hovorilo o rokoch dostavby 2012, resp. 2013.
 
Dostavbu dvoch jadrových blokov JEMO má stále na starosti talianska spoločnosť Enel, ktorá počas vlaňajšieho leta predala zo svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach polovicu českej energetickej skupine EPH. Taliansky investor má záujem predať aj zvyšný 33-percentný podiel, urobiť tak však bude môcť až po definitívnej dostavbe jadrových blokov.
 
SITA, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk