21. 09. 2017

Rozvoj vzťahov s Vietnamom

Vietnam je v hospodárskej oblasti z hľadiska obchodného obratu 14. najdôležitejšou krajinou pre Slovensko, ešte pred Tureckom, Ukrajinou alebo USA. Konštatoval to dnes v Bratislave minister hospodárstva SR Peter Žiga na úvod Slovensko-vietnamského podnikateľského fóra, na ktorom sa zúčastnil aj podpredseda vlády Vietnamu Vuong Dinh Hue.

Slovenská republika je po Poľsku druhým najväčším obchodným partnerom Vietnamu v regióne stredo-východnej Európy. "Hlavným cieľom a hospodárskym záujmom SR je podpora slovenského exportu, a tým vyrovnávanie vysokého pasívneho salda v našej obchodnej bilancii," zdôraznil Peter Žiga. Obchodno-investičné aktivity slovenských podnikateľských subjektov sa podľa neho v poslednom období sústreďujú na prioritné oblasti vietnamskej ekonomiky, akými sú budovanie infraštruktúry, rozvoj sektora energetiky alebo priemyselná výroba.

Vietnamský podpredseda vlády považuje Slovensko za dôležitého strategického partnera Vietnamu v Európe. "Vzájomné tradične dobré, priateľské vzťahy sa preto musia posilňovať," zdôraznil. Súčasne upozornil, že Vietnam sa v poslednom období stal zaujímavou a atraktívnou investičnou destináciou. Ekonomiky Slovenskej republiky a Vietnamu si podľa neho nekonkurujú, ale naopak sa môžu v mnohých oblastiach dopĺňať, pretože vzájomná obchodná výmena zaostáva za svojím potenciálom.

TASR, OK MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk