05. 06. 2017

Reakcia ministra hospodárstva na Tlačovú konferenciu SaS o údajnom zhoršovaní podnikateľského prostredia

Strana SaS sa na tlačovej konferencii sama usvedčila z nekompetentnosti, keď jej podpredsedníčke Jane Kiššovej a predsedovi Richardovi Sulíkovi až novinári museli vysvetliť, že ministerstvo hospodárstva žiadnych 20 miliónov eur na údajne nefunkčný projekt posudzovania regulačnej záťaže neminulo, ale projekt je len v prípravnej fáze. Rovnako až novinári museli Janu Kiššovú a Richarda Sulíka informovať, že zjednodušenie pracovnej zdravotnej služby už ministerstvo hospodárstva ohlásilo v rámci prvého protibyrokratického balíčka.

„Keby hlúposť nadnášala, strana SaS lieta ako holubica, pretože preukázala jasnú neschopnosť overiť si základné informácie. Pýtam sa, ako chce strana s takýmto prístupom k faktom na Slovensku vládnuť a či je predsedníčka výboru pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová schopná zvládať svoju parlamentnú funkciu,“ skonštatoval minister hospodárstva Peter Žiga.

Na hodnotenie kvality podnikateľského prostredia si účelovo vybrala jeden z mnohých rebríčkov, ktorý je založený nielen na oficiálnych dátach, ale z veľkej miery na anketovom subjektívnom hodnotení, ktoré koordinuje liberálne orientovaná nadácia F. A. Hayeka. Skutočnosť je taká, že podľa reprezentatívneho prieskumu Svetovej banky Doing Bussiness sa napriek poklesu Slovenska v niektorých indikátoroch celková kvalita podnikateľského prostredia u nás mierne zlepšila. Znamená to, že aj keď sme si vo vzťahu k iným krajinám nepolepšili, medziročne sa stav Slovenska zlepšil. 

„Najlepšou odpoveďou na opozičné nekompetentné vyhlásenia a skutočnú kvalitu podnikateľského prostredia je, že na Slovensko prichádzajú noví renomovaní investori ako Amazon, a tí, ktorí tu už pôsobia, masívne investujú a rozširujú výrobu - napríklad Volkswagen, aj bez akejkoľvek investičnej podpory štátu,“ zdôraznil minister hospodárstva.

„Ministerstvo hospodárstva si uvedomuje, že podnikateľské prostredie treba stále vylepšovať, a pracuje na tom. Po prvom balíčku 34 opatrení na odstránenie zbytočnej byrokracie, ktorý má podnikateľom ušetriť 44 miliónov eur, ale aj čas a energiu, plánujeme predstaviť ďalšie. Na všetkých spolupracujeme a konzultujeme ich s podnikateľmi. Opatrenia budú zohľadňovať ich reálne problémy,“ dodal šéf rezortu.

SaS „zabudla“ spomenúť, že napríklad OECD v rámci Regulatory Policy Review chváli SR za transparentný proces prijímania zákonov. Rovnako v rámci Európskeho semestra vydáva EK každoročné hodnotenie reforiem členských krajín. Podľa správy EK Slovensko v roku 2016 zaznamenalo 5. najvyšší rast HDP v rámci EÚ a pokles miery nezamestnanosti pod priemer eurozóny. V oblasti správa daní chváli zníženie daňovej medzery pri výbere DPH, či zlepšenie elektronických služieb pre daňovníkov. V oblasti malých a stredných podnikov ako pozitívne hodnotí cielenú podporu MSP či Zavedenie posudzovania vplyvov legislatívy na MSP.

Čo sa týka konkrétneho projektu „Inteligentné regulácie“, o jeho podobe a konkrétnom prínose sa bude široko diskutovať na úrovni podpredsedu vlády pre informatizáciu a investície, IT odborníkov a podnikateľov. Cieľom je zjednotiť pod jednou strechou procesy na jednotlivých ministerstvách, aby ich nevyhodnocovali jednotlivo vlastným systémom a ušetrili finančné prostriedky. Súčasná analýza vplyvov je nedostatočná a vplyvy napr. na rozpočet, malé a stredné podnikanie, alebo životné prostredie často nie sú dostatočne posúdené, ide o nepresné odhady alebo ich nemožno vyčísliť vôbec a chýbajú aj analytické nástroje. Konečne bude možné vedieť na základe jasných faktov posúdiť dosahy zákonov a dôsledné uplatnenie môže krajinu posunúť na novú úroveň. Všetky podrobnosti, ako aj vyčíslenie nákladov a prínosov, budú detailne popísané v štúdii uskutočniteľnosti, na ktorej sa pracuje.

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk