09. 03. 2017

Peter Žiga: Politici môžu v Iráne otvárať dvere, biznis je už na podnikateľoch

Iránsky 80-miliónový trh ponúka veľa možností. Úlohou politikov je "otvárať dvere", konkrétny biznis je však už na podnikateľoch. V súvislosti s významom včera skončenej pracovnej cesty v Iráne to povedal minister hospodárstva Peter Žiga. Bol súčasťou slovenskej delegácie pod vedením podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho.

„Stretnutia, ktoré sme absolvovali, nemali len politický rozmer a nebola to len návšteva vládnej delegácie. Je tu 16 spoločností a 20 podnikateľov, ktorí sa zúčastňujú našej misie," priblížil ešte v Teheráne minister Žiga. V pondelok 6.3. delegácia s podnikateľmi absolvovala stretnutie v Česko-Slovensko-Iránskej obchodnej komore. V utorok 7.3. potom ďalšie na pôde Teheránskej obchodnej komory a v rámci organizácie IDRO, čo je iránsky ekvivalent Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). Na všetkých týchto fórach mali podnikatelia po skončení oficiálnej časti priestor na bilaterálne rokovania.

„Úloha politikov je otvárať dvere, ale konkrétne veci sa riešia potom na podnikateľskej úrovni. My im vytvárame platformu. Stretli sme aj slovenských podnikateľov, ktorí tu riešia reálne obchodné prípady a stretávajú sa s niektorými problémami, ktoré sa my potom na politickej úrovni snažíme vyriešiť," vysvetlil Peter Žiga s tým, že má z aktuálnych rokovaní dobrý pocit a v Iráne vidí široké príležitosti na podnikanie.

„Je to veľmi veľká krajina s výraznými možnosťami, čo sa týka nerastného bohatstva. Dá sa tu hovoriť o všetkom v energetike. Sú oblasti v rámci strojárstva, kde máme tradičné zázemie a sme tu zavedenou značkou. Niektoré vzťahy boli prerušené sankciami, ale tá pamäťová stopa tam stále je a myslím, že sa na ňu dá nadviazať," predpokladá šéf slovenského rezortu hospodárstva.

Vzhľadom na veľkosť iránskeho trhu minister Žiga upozornil, že kapacity samotných slovenských firiem naň niekedy nemusia stačiť. V tomto prípade by podľa neho mohla byť vhodným formátom spolupráca krajín V4. Objavil sa aj námet zorganizovať stretnutie V4 plus Irán. „Je na politických lídroch, aby o tom rozhodli," doplnil šéf rezortu hospodárstva. Možnosť na ďalší rozvoj spolupráce je podľa neho aj prípadná účasť iránskych predstaviteľov na významných summitoch, ktoré sa organizujú na Slovensku, ako Globsec alebo Tatra Summit.

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk