04. 09. 2017

Minister Peter Žiga ocenil banských záchranárov

Pri príležitosti 100. výročia organizovanej Banskej záchrannej služby si  v sobotu Handlovej prevzali ôsmi záchranári, ktorí zasahovali pri rôznych banských nešťastiach, Čestné odznaky ministra hospodárstva "Vzorný záchranár". Záštitu nad podujatím prevzal osobne šéf rezortu hospodárstva Peter Žiga. Nomináciu na ocenenie získali za vzornú a dlhoročnú prácu v záchrannom zbore na hornej Nitre pri oslavách storočnice Banskej záchrannej služby a Regionálnych osláv dňa baníkov.

Medzi ocenených patrí niekdajší riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice (HBZS) v Prievidzi Igor Bielik, bývalý hlavný mechanik tejto stanice Juraj Chrenko alebo dlhoročný mechanik závodnej záchrannej služby na Bani Lehota Ján Karak.  Ocenenie získal bývalý vedúci pracovník banských záchranných zborov a vedúci závodnej banskej záchrannej stanice Bane Cigeľ Marián Kollár, ako aj Jozef Kubovič absolvoval tie najzložitejšie zásahy a v nich odpracoval viac ako 4000 hodín.

„Len málo z nás si vie predstaviť, čo všetko vyžaduje práca baníka alebo banského záchranára. Pri tomto náročnom povolaní je život často v ohrození a ich záchrana si vyžaduje mimoriadnu odvahu a nasadenie. Veľmi si vážim prácu každého záchranára a teší ma, že som pri príležitosti tohto významného jubilea mohol všetkým oceneným udeliť Čestný odznak ministra hospodárstva Slovenskej republiky,“ vyjadril sa minister Peter Žiga.

Ďalším oceneným je Ondrej Svinčiak, ako radový záchranár, čatár a neskôr vedúci základne odpracoval v zásahoch takmer 2000 hodín a tiež vedúci banských záchranných zborov Bane Nováky Juraj Pretschner. Čestný odznak získal i Ján Špleha, ktorý za 21 rokov praxe pri záchrane ľudských životov patril k špičkovým odborníkom v profesii banský záchranár – lekár.

„Motivácia stať sa banským záchranárom býva rôzna. Pre niekoho je to možno zo začiatku dobrodružstvo, pre niekoho je ekonomický cieľ, pre niekoho česť,“ povedal terajší riaditeľ HBZS v Prievidzi Stanislav Paulík. "Vždy novým záchranárom pri kurze hovorím už 17 rokov, že po čase každý zistí, že tam ide o to, aby dokázal kamarát kamarátovi pomôcť. Toto je ten hlavný motív, hoci tie prvotné sú rôzne," ozrejmil.

Banská záchranná stanica v Handlovej bola schválená banským kapitanátom ako závodná stanica 2. septembra 1917.  V tom období bolo v Handlovej vycvičených 20 záchranárov, ktorí mali k dispozícii desať prístrojov Dräger, v tom období najmodernejšiu záchranársku techniku. Rok 1917 sa teda datuje ako vznik organizovanej banskej záchrannej služby v uhoľnom baníctve na Slovensku.

V súčasnosti sú na Slovensku funkčné tri závodné Banské záchranné stanice, z toho sú dve hlavné, v Prievidzi pre ťažbu hlbinným spôsobom a v Malackách pre záchranné práce pre ťažbu ropy a plynu. Ako banský záchranár v súčasnosti pracuje 300 ľudí, z toho je 200 na hornej Nitre.

 

TASR, Odbor komunikácie MH SR

 

Kontakt

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky
Mlynské nivy 44/A
827 15 Bratislava 212
IČO: 00686832

info@economy.gov.sk
00421 2 4854 1111
f www.facebook.com/mhsr.sk