Textová verzia
Utorok 27. jún 2017

Téma energetiky na Tatra Summite

05.11.2015 15:21

Téma energetiky na Tatra SummitePlánovaný odklon prepravy plynu z Ukrajiny cez plynovod Nordstream 2 predstavuje pre Slovensko ako tranzitnú krajinu riziko, upozornil minister Vazil Hudák počas 4. ročníka medzinárodnej konferencie Tatra Summit v Bratislave. Slovensko preto bude na oficiálnej úrovni vystupovať proti tomuto projektu.

"Myslíme si, že ide proti celkovej snahe Európy diverzifikovať dodávky plynu mimo Ruska z iných zdrojov, naopak zvyšuje závislosť na ruskom plyne," argumentoval minister. 
Slovenská vláda preto presadzuje projekt plynovodu Eastring, ktorý by prepojil slovenskú plynovú sústavu s novou dopravou plynu smerom na Balkán:"To znamená cez Maďarsko, Bulharsko a Rumunsko ďalej na juh do Grécka, Turecka, čo by umožnilo, aby sa na tento nový plynovod napojili dodávky plynu z Azerbajdžanu, Turkmenistanu, potenciálne z Iránu, ako aj LNG plyn, ktorý by mal prichádzať cez Turecko a Grécko z USA," vysvetlil Vazil Hudák.

Podľa eurokomisára Maroša Šefčoviča projekt Eastring veľkú šancu dostať sa na zoznam projektov spoločného záujmu EÚ. Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za energetiku sa vyjadril aj k pripravovanej energetickej únii: "Do konca budúceho roka splníme 90 % záväzkov, ktoré sme si predsavzali, a to vo všetkých oblastiach od energetickej bezpečnosti cez budovanie jednotného trhu s energiami až po podporu vedy a výskumu pre oblasti energetiky,“ spresnil Maroš Šefčovič. 

Cieľom konferencie Tatra Summit je prispieť k definovaniu ekonomickej a politickej budúcnosti Európskej únie.
Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky