Textová verzia
Utorok 30. máj 2017

Prezentácia Slovenska na IAA vo Frankfurte nad Mohanom

28.09.2015 15:07

Prezentácia Slovenska na IAA vo Frankfurte nad Mohanom66. ročník IAA vo Frankfurte nad Mohanom, jednej z najväčších medzinárodných automobilových výstav na svete (http://www.iaa.de/), využila agentúra SARIO na zorganizovanie investičného seminára. Hlavnou témou „Doing Business in Slovakia 2015 - Opportunities in the Slovak Automotive Industry“, ktorý sa konal 25.9.2015, boli možnosti podnikania v slovenskom automobilovom priemysle s cieľom prilákať čo najviac investorov z odvetvia. Podujatie navštívilo vyše 70 účastníkov. Zastúpené boli najmä firmy pôsobiace v priemyselnej výrobe, pričom niektoré z nich prejavili aj reálny záujem o rozšírenie svojich kapacít v strednej Európe a na Slovensku. Seminár bol spoluorganizovaný Imrichom Donathom, Honorárnym konzulom pre Hesensko, a Nemeckým zväzom automobilového priemyslu (VDA).

Podujatie otvoril generálny riaditeľ VDA Kay Lindemann. Po ňom nasledoval hlavný hosť seminára, minister hospodárstva SR Vazil Hudák. Prvá z hlavných prezentácii patrila generálnemu riaditeľovi SARIO Robertovi Šimončičovi, druhá Jurajovi Sinayovi, prezidentovi Zväzu automobilového priemyslu SR. Seminár uzatvorili prezentáciou dvoch úspešných firiem pôsobiacich na Slovensku v automobilovom priemysle Axel Mallener, manažér Bratislavského a Prievidzského závodu Brose a Herwig Jörgl, riaditeľ pre rozvoj obchodu a marketingu firmy Matador Holding. Po investičnom seminári sa delegácia následne presunula do priestorov výstaviska, kde sa konali stretnutia medzi ministrom a firmami, etablovanými na Slovensku.

Slovensko sa v tomto roku prezentovalo na IAA ako sebavedomá krajina, ktorá je jednou zo svetovo najatraktívnejších automobilových lokalít. Zrejme bude aj držiteľom svetového rekordu: na 1000 obyvateľov bude vyrobených 178 vozidiel. "Krajina s populáciou takmer 5 miliónov obyvateľov bude mať v roku 2015 výrobu približne jeden milión vozidiel. Samozrejme, že výroba automobilov dominuje slovenskému exportu. Sme hrdí, že sme nešli spolu s európskym trendom deindustrializácie“, uviedol minister Vazil Hudák.

Dotkol aj oblasti vzdelávania: „S 11% mierou nezamestnanosti sú zmeny vo vzdelávacom systéme nevyhnutné. Musíme pružnejšie reagovať na prax a zamestnávanie absolventov a spoliehame sa čiastočne aj na nový, duálny vzdelávací systém podľa nemeckého vzoru,“ zdôraznil Hudák.

Šéf agentúry SARIO Robert Šimončič uviedol, že budeme podporovať priemysel 4.0.: „Musíme prepracovať mapy klastrov, inovačných centier a vzdelávacích inštitúcií,“ konkretizoval potrebné kroky.


Fotogalérie:
Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky