Textová verzia
Streda 28. jún 2017

Plyn už môže prúdiť zo Slovenska na Ukrajinu

02.09.2014 15:20

Plyn už môže prúdiť zo Slovenska na UkrajinuUmožňuje to reverzný tok plynu cez plynovod Vojany – Užhorod, ktorý uviedli dnes do komerčnej prevádzky. Spustili ho dnes krátko popoludní otočením ventilu na kompresorovej stanici vo Veľkých Kapušanoch slovenský premiér Robert Fico, ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk a zástupca Európskej komisie Klaus-Dieter Borchardt. Slávnostného aktu sa zúčastnil aj minister hospodárstva SR Pavol Pavlis, predstavitelia plynárenských spoločností a ďalší významní hostia.

Realizácia tohto projektu vyplynula z Memoranda o porozumení pri dodávkach plynu zo SR na Ukrajinu, ktoré podpísali v apríli tohto roku predstavitelia spoločností eustream, a.s., a Uktransgaz. Ukrajina začala so svojimi susedmi v EÚ rokovania o pomoci pri dodávkach plynu po tom, čo ruský koncern Gazprom začiatkom apríla postupne dvakrát zvýšil Ukrajine ceny tejto komodity. Pre Ukrajinu v dôsledku toho zdražel plyn takmer na dvojnásobok.

Predseda slovenskej vlády označil spustenie reverzného toku plynu za významnú udalosť nielen vo vzťahoch Slovensko – Ukrajina, ale aj celoeurópskom kontexte. Podmienkou takého riešenia však podľa neho je, že nesmie byť ohrozená dodávka pre odberateľov zemného plynu na Slovensku.

Počas prevádzky tohto plynovodu môže slovenský prepravca eustream, a.s., dodať Ukrajine plyn v objeme viac ako 10 mld. kubických metrov ročne. Spusteniu projektu predchádzala testovacia prevádzka od 16. augusta 2014. Spoločnosť eustream, a.s. , preinvestovala na tento projekt asi 20 mil. eur. Ako uviedol ukrajinský premiér Jaceňuk spojením činnosti bodov reverzných tokov v Maďarsku, Poľsku a Vojanoch by sa mohlo pokryť 20 % ukrajinskej spotreby. Poľsko  spustilo reverzný tok na Ukrajinu v apríli a Maďarsko v máji 2014.


Fotogalérie:
Zdroj: Komunikačné oddelenie MH SR/TASR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky