Textová verzia
Sobota 27. máj 2017

Perspektívy podnikania v Indii

17.07.2009 06:59

Perspektívy podnikania v IndiiNárodná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP), ktorej jedným z troch zakladateľov je aj MH SR, zorganizovala 1. vedecko-podnikateľskú konferenciu o Indii v priestoroch hotela Apollo na Dulovom námestí v Bratislave.

 

 

Podujatie pripravila Agentúra v rámci projektu slovenskej rozvojovej pomoci Globálne vzdelávanie podnikateľov. Jeho cieľom bolo vytvoriť priestor pre výmenu skúseností akademickej obce, profesijných inštitúcií a podnikateľov, ako aj poskytnúť slovenským malým a stredným podnikateľom užitočné tipy a rady pri prieniku na veľký indický trh.

Konferenciu svojimi príhovormi otvorili Miroslav Dunajčín, zástupca generálneho riaditeľa NARMSP, Dinesh Rai, námestník Indického ministerstva mikro, malých a stredných podnikov, Saha Homai, veľvyslankyňa Indie na Slovensku a prof. Ľudmila Lipková, dekanka Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Stretnutia sa zúčastnilo 60 osôb, z toho tretina firiem. Diskutujúci sa venovali okrem iného obchodným zvyklostiam v Indii, problematike dopravy tovaru do tejto ázijskej krajiny, slovensko-indickým vzťahom ako aj postaveniu Indie vo svetovej ekonomike. India je druhou najľudnatejšou krajinou sveta. Býva tu viac ako 1 miliarda obyvateľov. Medzi najvýznamnejšie odvetvia indického hospodárstva patria spracovateľský priemysel, stavebníctvo a výroba stavebných materiálov (na tvorbe HDP sa podieľajú takmer 37%). Intenzívne sa rozvíja i petrochémia a výroba umelých hnojív. India je šiestym najväčším producentom energie na svete. Viac ako dve tretiny obyvateľstva sa však stále živí prevažne poľnohospodárstvom, lesníctvom, rybolovom a banským priemyslom.

Vzdelávanie podnikateľov a poskytovanie pomoci pri rozvoji obchodu s Indiou neskončilo iba touto konferenciou. Pokračovalo nasledujúci deň v priestoroch agentúry kooperačnými stretnutiami.

NARMSP pripravuje už ďalšie podujatie: Perspektívy podnikania na Balkáne (v Macedónsku, Srbsku, Albánsku a Čiernej hore), ktoré by sa malo uskutočniť 22. septembra 2009 v Nitre.

Viac informácií o konferencii a programe Globálne vzdelávanie podnikateľov získate na www.nadsme.sk alebo www.enterprise-europe-network.


Zdroj: Tigran Aleksanyan, Dárius Bošjak Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky