Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

Nové impulzy spolupráce SR a SAE

18.11.2015 15:07

Nové impulzy spolupráce SR a SAEDelegácia rezortu hospodárstva, vedená ministrom Vazilom Hudákom, je v týchto dňoch na pracovnej ceste v Spojených arabských emirátoch. Cieľom návštevy je rozvoj spolupráce v sektore energetiky, výskumu a inovácií, dopravy, a tiež v oblasti investícií. Predstavitelia rezortu sa 18.11.2015 zúčastnili na 1. spoločnom zasadnutí hospodárskeho výboru medzi Slovenskou republikou a SAE.

Spojené Arabské Emiráty sú jedným z najvýznamnejších centier svetových finančných i obchodných tokov, dôležitou leteckou križovatkou, priestorom veľkých investičných projektov a silného záujmu podnikateľov z celého sveta. Práve z dôvodu zvýšených investičných aktivít SAE (najmä v Európe) je snahou Slovenska čo najvhodnejšie využiť a predstaviť našu krajinu ako vhodného a spoľahlivého investičného partnera.

Na stretnutí so šejkom Hamed bin Zayed Al Nahyan, generálnym riaditeľom Abú Dhabí Investment Authority, minister Hudák predstavil Slovensko ako malú a mladú krajinu, ktorá je však najväčším producentom v automobilovom priemysle. "Na Slovensku máme automobilky VW, PSA Peugeot - Citröen, KIA a rokujeme so spoločnosťou Jaguar Land Rover, ktorá zvažuje investovanie na Slovensku, pričom sa na v našej krajine vyrábajú napríklad modely Porsche Cayenne, či VW Tuareg. V súčasnosti je pre nás dôležitá oblasť inovácií, budovania start up-ov a klastrov a výhodou Slovenska je ekonomická stabilita a skutočnosť, že sme členom eurozóny," uviedol na stretnutí minister.

Predstavitelia SAE prezentovali záujem zapojenia sa do projektov nadnárodného rozmeru medzi východnými a západnými trhmi, ako napr. efektívna preprava tovarov na trase východ - západ cez územie Slovenska. Témou stretnutia boli aj multimodálne riešenia a logistika spájania železničného prepojenia širokorozchodnej siete a európskych železníc. Ďalšími témami rokovania bola možná spolupráca v oblasti investícií so slovenským investičným holdingom. So záujmom bola prijatá aj informácia o udržiavaní dobrých vzťahov medzi Slovenskom s Ruskou federáciou napriek prijatým sankciám voči Ruskej federácii, ktoré slovenská strana rešpektuje, ale zároveň sa snaží udržiavať korektné vzťahy.

Na stretnutí s ministrom energetiky Suhailom bin Mohamed Faraj Fares Al Mazrouei informoval minister Hudák rezortného kolegu o prioritách vo vzťahu k energetickej únii. Obe strany prezentovali svoj národný energetický mix. Minister energetiky SAE uviedol, že posilňujú a rozbiehajú oblasť jadrovej energetiky, aby znížili závislosť od plynového zdroja. Tiež oboznámil slovenskú stranu s investičnými pozíciami SAE v Európe a o tom, že majú záujem o rozšírenie svojich investícií aj vo východnej Európe.

Súbežne s bilaterálnymi rokovaniami ministra sa konalo aj historicky prvé zasadnutie Spoločného hospodárskeho výboru Spojených arabských emirátov a Slovenskej republiky. Ranný okrúhly stôl pre výskum a inovácie sa konal za účasti Mohammeda Al Shehhiho, štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SAE, štátneho tajomníka MH SR Rastislava Chovanca a Splnomocnenca vlády SR pre výskum a inovácie Jaromíra Pastoreka. „Inovácie sú základom moderného hospodárskeho rozvoja a Slovensko ponúka viacero perspektívnych výskumno-vývojových projektov,” konštatoval na úvod štátny tajomník Rastislav Chovanec. Splnomocnenec vlády Jaromír Pastorek vyzdvihol možnosti spolupráce v oblastiach, v ktorých sa slovenské projekty prezentovali. Štátny tajomník Mohammed Al Shehhi osobitne privítal prezentáciu spoločnosti Aeromobil, s ktorou sa stretol v už máji tohto roku počas svojej návštevy Slovenska. Okrem Aeromobilu boli predstavené konkrétne možnosti spolupráce v oblasti vakcinácie Q horúčky, prevencie a diagnostiky cukrovky, ako aj materiálového inžinierstva a inovatívnych postupov pri ťažbe uhľovodíkov. Partneri sa dohodli na ďalšom kole rokovaní, ktoré bude začiatkom roku 2016 v Bratislave.


Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky