Textová verzia
Pondelok 26. jún 2017

Nová automobilka Jaguar Land Rover bude na Slovensku. Vláda podpísala s predstaviteľmi spoločnosti investičnú zmluvu

11.12.2015 12:15

Nová  automobilka Jaguar Land Rover bude na Slovensku. Vláda podpísala s predstaviteľmi spoločnosti investičnú zmluvuInvestícia automobilky Jaguar Land Rover na Slovensku je najväčšou investíciou na európskom kontinente za posledných sedem rokov. Jej objem by mal dosiahnuť 1,1 miliardy britských libier (1,52 miliardy eur). Ako informoval generálny riaditeľ automobilky Jaguar Land Rover Ralf Speth, „v Nitre postaví firma prvú automobilku na európskej pevnine“.

Vláda v súvislosti s investíciou schválila na mimoriadnom rokovaní aj poskytnutie štátnej pomoci vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný a nehmotný majetok, v maximálnej výške 129 812 750 €, ktorá je rozložená na štyri roky: 2018 – 2021. "Aj keď sa toto číslo možno zdá byť vysoké, treba si uvedomiť, že ide len o 9 % z celkovej investície," priblížil predseda vlády, Robert Fico. Po rozhodnutí vlády príde na rad ešte proces ratifikácie a notifikácie Európskou komisiou a až následne vydá Ministerstvo hospodárstva rozhodnutie, ktorým vznikne investorovi nárok na investičnú pomoc. „Najväčším lákadlom pre automobilku investovať na Slovensku je kvalitná pracovná sila, kvalitné podnikateľské prostredie a aktívny prístup slovenskej vlády,“ doplnil predseda vlády.

„Rokovania so spoločnosťou Jaguar Land Rover sa začali vo februári tohto roka. Rokovali sme veľmi intenzívne a konštruktívne. Štyri mesiace, na deň presne od popisu letter of intent, sme dnes podpísali investičnú zmluvu. S výstavbou závodu sa začne v apríli 2016 a závod by mal začať výrobu v roku 2018. V prvej fáze sa bude v nitrianskom závode automobilky Jaguar vyrábať 150 tisíc vozidiel ročne. Cieľom je vyrábať až 300 tisíc automobilov.“ Uviedol minister hospodárstva Vazil Hudák.

Letter of intent s britskou spoločnosťou podpísala vláda 11. augusta tohto roka. Výberu Slovenska podľa automobilky predchádzala dôkladná analýza viacerých lokalít v Európe, Spojených štátoch a Mexiku. V prospech SR hovorila silná sieť dodávateľov a dobrá logistická infraštruktúra. Automobilka, ktorá patrí indickému koncernu Tata Motors, si vybrala slovenskú Nitru za miesto pre svoj nový závod s výrobnou kapacitou 300.000 vozidiel ročne. Zo zverejneného investičného návrhu "Automotive Nitra Project" v rámci procesu EIA vyplýva, že nový závod pri Nitre s kapacitou 150.000 až 300.000 vozidiel ročne vytvorí 2000 až 4000 nových pracovných miest. Výmera plôch výrobného závodu bude predstavovať 200 až 300 hektárov.

Spoločnosť Jaguar Land Rover je najväčšia britská automobilka, ktorá vznikla spojením dvoch spoločností - výrobcu terénnych a viacúčelových vozidiel Land Rover a výrobcu luxusných a športových áut Jaguar. Od roku 2008 je firma, ktorá sídli v meste Whitley (Coventry), dcérskou firmou indickej spoločnosti Tata Motors. Za rok 2013 oznámila automobilka rekordný predaj áut. Ten dosiahol 425.006 vozidiel, čo oproti predchádzajúcemu roku znamenalo rast takmer o pätinu. Prispel k tomu vysoký dopyt po luxusných autách na kľúčových trhoch ako Čína, Európa a Severná Amerika. Firma zamestnáva vo svete približne 35.000 ľudí. Okrem závodov v Británii vyrába aj v Číne a Indii a plánuje ďalšiu expanziu. V súčasnosti stavia závod v Brazílii, pričom produkciu plánuje spustiť budúci rok. O dva roky neskôr plánuje začať s produkciou v závode na Slovensku pri Nitre.
Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky