Textová verzia
Utorok 27. jún 2017

Múzeum obchodu sa zapojí do celoslovenskej akcie „Noc múzeí 2015“

12.05.2015 10:24

Múzeum obchodu sa zapojí do celoslovenskej akcie „Noc múzeí 2015“ Podobne ako po minulé roky spoluúčasti na Noci múzeí ponúkne Múzeum obchodu počas soboty 16.5.2015 vo svojich priestoroch v Bratislave podujatie z projektu „Rock v múzeu“. Už po druhýkrát to bude maratón poľského blues, v ktorom "pobežia" tri zaujímavé mladé poľské kapely. Koncert prezentujúci poľské blues a bluesrock takpovediac „na jeden ťah“ realizuje múzeum najmä vďaka podpore Poľského inštitútu v Bratislave opäť s dlhoročným partnerom poľskou agentúrou „Delta“. Táto agentúra v rámci svojich aktivít vydáva prestížny časopis „Twoj Blues“ .

Prvá zostava, ktorú tvoria gitarista Marek „Makaron“ Motyka a bubeník Ryszard „Rico“ Rajca, predstaví tzv. roots blues vychádzajúce zo samotných koreňov žánru, spojené ale s textami starých ľudových piesní Dolného a Horného Sliezska.

Druhou bude výrazná poľská skupina Los Agentos, hrajúca skutočnú zmes desert blues, jazzu, ambientu, nu – blues a neopsychedélie. Zakladateľom skupiny je dnes 51-ročný harmonikár, gitarista a spevák „goral“ Robert Lenert. V muzike sa pohybuje už od počiatku 80. rokov. V 90. rokoch hral v kapelách Monkey Bussines, Bluecross, neskôr v Bluesmobile. Los Agentos sú jeho vlastným projektom. Mimochodom je aj umeleckým riaditeľom festivalu „Galicija Blues festival“ a ako vášnivý zberateľ albumov aj recenzentom v časopise „Twoj Blues“. V kapele je textárom a skladateľom väčšiny hudby. V múzeu s ním vystúpia ešte - speváčka a perkusionistka Božena Mazur, perkusionista Andrzej Serafin a gitarista Stanisław Grela. Kapela má za sebou 6 albumov, od prvého eponymného z roku 2006, až po posledný „Tom Waits Project“ z minulého roku roku. Práve tento projekt, ktorý zaplnili kompozície samotného Waitsa a kompozície členov kapely vytvorené v duchu legendárneho pesničkára, kapela ako tematický program predstaví v múzeu. Kapela vystúpi v múzeu už po druhýkrát.

Záver bude patriť mladému nádejnému bluesrockovému power triu Mareka Piowczyka. 28 ročný Marek je akýmsi poľským nastupujúcim Stevie Ray Vaughanom. Bubeník Tomasz Machanski sedel za bicími už ako 5-ročný. Mimochodom je veľkým fanúšikom Phila Collinsa. Basgitarista Alan Wykpisz, ešte len študent Hudobnej akadémie v Katowiciach,  má za sebou už napríklad spoluprácu s Randym Breckerom.

„Rock v múzeu“ – Múzeum obchodu Bratislava, Linzbothova 16, 821 06 Bratislava-Podunajské Biskupice, tel.00421245243167

Sobota 16.5. 2015,  18,30 hod., „Polish Blues Show II“ – Motyka & Rajca, Los Agentos - „Tom Waits Project“, Marek Piowczyk Trio (PL – Blues)

E-mail: muzeum.obchodu@muzeumobchoduba.sk, muzeumobchodu@gmail.com

Múzeum obchodu je príspevková organizácia v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva SR. Vzniklo koncom roka 1983. Jeho súčasným domovským sídlom je historický objekt z druhej polovice 18. storočia - kúria Juraja Alberta, ktorý bol hlavným finančným dozorcom ostrihomského arcibiskupského panstva v Bratislave - Podunajských Biskupiciach. Poslaním Múzea obchodu je najmä tvorba, ochrana, odborné spravovanie a prezentácia zbierkového fondu dokumentujúceho vývoj obchodu a pohostinstva na území Slovenska. Zbierkový fond, ktorý spravuje múzeum ako súčasť kultúrneho dedičstva národa, pozostáva v súčasnosti zo 65.569 kusov zbierkových predmetov. Viac informácií na http://www.muzeumobchoduba.sk

 


Fotogalérie:
Zdroj: Marcel Juck - Múzeum obchodu Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky