Textová verzia
Sobota 24. jún 2017

Miškov: 2. nabíjacia stanica pre elektromobily bude na Ministerstve hospodárstva SR

30.11.2010 18:40

Miškov: 2. nabíjacia stanica pre elektromobily bude na Ministerstve hospodárstva SRMinister hospodárstva SR Juraj Miškov sa dnes (30.11.2010) zúčastnil slávnostného otvorenia prvej verejnej nabíjacej stanice pre elektromobily v Košiciach. Do prevádzky ju uviedla Východoslovenská energetika, a.s., (VSE) ako prvý významný krok v oblasti elektromobility.

 

 

 

 

Elektrický pohon vozidiel je v súčasnosti jedným z najzásadnejších trendov v oblasti vývoja automobilizmu. Svedčí o tom rozvoj elektromobility vo veľkých mestách viacerých európskych krajín ako napríklad Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Nemecko, Turecko. Zníženie hlučnosti dopravy, nulové emisie CO2 a ekonomickejšia prevádzka mestských vozidiel sú dostatočnými dôvodmi na podporu tohto významného projektu.

 

Sériová výroba elektromobilov začína už v týchto mesiacoch. Na Slovenskom trhu budú elektromobily dostupné začiatkom roka 2011. Výraznejší dopyt sa však očakáva až po roku 2015.

Elektromobily nie je potrebné vnímať ako konkurenciu tradičných automobilov. Svoje využitie majú zatiaľ iba na krátkych trasách v mestskej premávke s dojazdom cca 150 km. Cieľovou skupinou sú predovšetkým vozové parky podnikov a samosprávy.

 

Budúcnosť elektromobility je na správnej ceste. "VSE verí v rozvoj elektromobility na Slovensku. Budeme preto na túto tému iniciovať diskusiu za okrúhlym stolom s účasťou všetkých zaineresovaných strán," povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ VSE, a.s.,  Norbert Schurman. Rozvoj tohto projektu  je v mnohých krajinách závislý od podpory štátu. Inak tomu nie je ani na Slovensku. Minister Miškov vyjadril podporu a deklaroval, že v spolupráci s najväčšími hráčmi na trhu, ako sú VSE, a.s.,  a automobilky, bude MH SR  hľadať pre štát najefektívnejší model, ktorý v blízkom období prinesie aj reálny rozvoj elektromobility. Generálny riaditeľ Schurman vyjadril spokojnosť a dnešný deň nazval výsledkom úspešnej spolupráce akcionárov.

Minister Miškov si vyskúšal elektromobil na vlasnej koži a prezradil, že Ministerstvo hospodárstva SR,  ako prvé ministerstvo vôbec, plánuje  postaviť 2. nabíjaciu stanicu pre elektromobily, zapožičať si dve testovacie vozidlá a v prípade, že sa osvedčia chce  nimi postupne nahradiť celý vozový park. 

 

 


Zdroj: Daniela Piršelová Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky