Textová verzia
Utorok 30. máj 2017

Ministri hospodárstva EÚ rokovali o zdieľanej ekonomike a ochrane duševného vlastníctva

30.09.2016 15:05

Ministri hospodárstva EÚ rokovali o zdieľanej ekonomike a ochrane duševného vlastníctvaV Bruseli sa vo štvrtok po prvý raz počas slovenského predsedníctva stretla na formálnom rokovaní Rada pre konkurencieschopnosť. Zasadnutie ministrov EÚ viedol minister hospodárstva SR Peter Žiga a zúčastnila sa ho aj komisárka pre priemysel, stredné a malé podniky a podnikanie Elżbieta Bieńkowska. Hlavnými témami boli hodnotenie konkurencieschopnosti európskej ekonomiky, diskusia o zdieľanej ekonomike a ochrana duševného vlastníctva.

Zdieľaná (kolaboratívna) ekonomika, alebo obchodný model na báze spoločného využívania zdrojov sa v štátoch EÚ využívajú čoraz častejšie a tejto oblasti chýbajú jasné pravidlá. Ide o zdieľané poskytovanie využívania majetku alebo služieb, kam patria napríklad známe spoločnosti Uber alebo Airbnb.
Ministri skonštatovali, že hoci má zdieľaná ekonomika z hľadiska rastu a vytvárania pracovných miest značný potenciál, nastoľuje otázky spravodlivosti a rovnakého zaobchádzania. Prístup príležitostných súkromných poskytovateľov vedie k otázkam týkajúcim sa právneho postavenia, zodpovednosti a nezávislosti. Rovnako dôležité sú práva, bezpečnosť a zdaňovanie zamestnancov a ďalšie otázky verejného záujmu.
„V krajinách EÚ sú rôzne názory ako postupovať, k zjednoteniu na spoločnom trhu zatiaľ nedošlo.  Európska Únia však tento spôsob podnikania nesmie podceniť, aby sme sa o desať rokov nezobudili prekvapení, že sme zaspali dobu.“- skonštatoval minister hospodárstva Peter Žiga.
Ministri sa venovali opatreniam na začínajúcich podnikov, takzvaných start-upov a scale-upov, z hľadiska ich ľahšieho prístupu k financovaniu a opatrení, aby tieto inovatívne firmy neopúšťali priestor EÚ. Ministri však vyjadrili obavy aj o tradičné odvetvia ako je oceliarstvo, ktoré čelí problémom pre lacnú oceľ z Číny, ale obavy sú aj v rezorte stavebníctva, kde pracuje niekoľko miliónov ľudí a ktoré je tiež ohrozené.
 „Musíme nájsť spôsob, ako túto situáciu urýchlene a účinne vyriešiť.“ - zdôraznil slovenský minister hospodárstva. Práve ochranné nástroje boli predmetom rokovania minulotýždňovej neformálnej rady ministrov pre obchod.
Ministri sa ďalej zaoberali balíkom opatrení na modernizáciu a vylepšenie európskeho normalizačného systému, ktorý predstavila Európska komisia. Následne sa informovali o aktuálnom stave prípravných prác a stave ratifikácie Dohody o Jednotnom patentovom súde.

Fotogalérie:
Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky