Textová verzia
Utorok 27. jún 2017

Minister Hudák pracovne v Číne

24.11.2015 08:53

Minister Hudák pracovne v ČínePosilnenie spolupráce s jednou z najvyspelejších svetových ekonomík je cieľom pracovnej cesty ministra Vazila Hudáka do Číny v dňoch 22. - 24. novembra. V aktuálnom rebríčku HDP Svetovej banky je táto krajina druhou na svete.

Minister Hudák najskôr absolvoval stretnutie so spoločnosťou Huawei, na ktorom čínska strana potvrdila záujem o ďalší rozvoj ich pôsobenia na Slovensku. Dôraz kladú na podporu výskumu a vývoja a na zapojenie sa do národného inovatívneho klastra v oblasti IKT. Ďalšie rokovanie bolo s firmou Wanfeng. Ide o najväčšieho dodávateľa komponentov pre autá Číne, ale firma sa zaoberá aj investíciami v oblasti finančných služieb a nehnuteľností. Jej predstavitelia prejavili záujem o prepojenie so slovenskými dodávateľmi pre automobilky, o investície v oblasti robotiky, ale aj v oblasti finančných služieb. Investičné možnosti na Slovensku skúma aj spoločnosť CEFC, ktorá už aktívne investuje napríklad v Českej republike. V prípade Slovenska sa zaujímali predstavitelia firmy CEFC najmä o oblasť energetiky a nových technológií. Na rokovaní so spoločnosťou Kinex došlo k dohode o spolupráci v oblasti distribúcie výrobkov Kinexu (valivé ložiská) v Číne a v Ázii.

Počas posledného dňa pracovnej cesty sa Vazil Hudák zúčastnil podpisu memoranda o spolupráci Výskumného ústavu jadrovej energetiky s čínskou národnou jadrovou korporáciou (CNNC) a s čínskou štátnou agentúrou pre atómovú energiu (CAEC). Čínski partneri potvrdili záujem o spoluprácu so Slovenskom v oblasti jadrovej energetiky v celom jadrovom reťazci, t. j. od dodávok jadrového paliva cez výstavbu a manažovanie jadrových zariadení až po odstavenie jadrových zariadení. Čínska strana zároveň navrhla spoluprácu v oblasti jadrových projektov v tretích krajinách, nakoľko Čína už v súčasnosti buduje alebo plánuje výstavbu atómových zariadení v Ázii, Južnej Amerike, v Afrike a Európe.


Fotogalérie:
Zdroj: MHSR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky