Textová verzia
Sobota 24. jún 2017

Minister hospodárstva zvolal mimoriadnu poradu k dodávkam plynu

27.02.2015 13:21

Minister hospodárstva zvolal mimoriadnu poradu k dodávkam plynu„Dodávky plynu pre Slovensko, boli, sú a budú stabilné.“ Vyhlásil po mimoriadnej porade s vedením spoločností Slovenský plynárenský priemysel a Eustream minister hospodárstva, Pavol Pavlis.“ Všetky opatrenia prijaté pred zimnou sezónou sú 100-% funkčné a nie je absolútne žiadny dôvod na obavu," ubezpečil.

Mimoriadnu poradu na úrovni ministra zvolal minister hospodárstva v kontexte udalostí posledných dní, kedy boli publikované informácie o možnom zastavení dodávok plynu . Agentúry Reuters a AP i ruská televízia RT vo štvrtok (26. 2.) totiž informovali, že ruská plynárenská spoločnosť Gazprom by mohla zastaviť dodávky plynu pre Ukrajinu do konca tohto týždňa. Hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov pre televíziu Rossija 24 uviedol, že pri súčasnom objeme dodávok má Ukrajina predplatené dodávky do konca týždňa.

Minister hospodárstva, Pavol Pavlis preto zvolal mimoriadnu poradu s predstaviteľmi spoločností SPP a Eustream, aby ho informovali o zabezpečení dodávok plynu pre Slovensko, o pripravenosti reverzných tokov a a garancii stability dodávok plynu v prípade akýchkoľvek možných vzniknutých situácií. Prioritou a úlohou ministra je totiž plynulé zásobovanie domácností, zariadení špeciálneho významu (nemocnice, školské zariadenia, zariadenia sociálnych služieb a podobne) a priemyslu.

Obe strany ministra informovali, že Slovensku nehrozia žiadne krízové scenáre a obe spoločnosti sú pripravené aj na úplné zastavenie dodávok plynu z Ruskej federácie cez ukrajinské územie.

Rastislav Ňukovič, generálny riaditeľ spoločnosti Eustream

„Spoločnosť Eustream je pripravená v prípade núdze okamžite spustiť reverzné dodávky plynu z Českej republiky a z Rakúska. Rovnako vie zabezpečiť spätný tok zo západu Slovenskej republiky na východ krajiny. Technické možnosti Eustreamu dovoľujú prepraviť takýmto spôsobom vyšší objem plynu ako je spotreba Slovenska v súčasnom období.

Štefan Šabík, generálny riaditeľ spoločnosti SPP

„Slovenský plynárenský priemysel ako kľúčový dodávateľ zemného plynu na Slovensku dnes na porade Ministerstva hospodárstva SR deklaroval, že aj v prípade úplného zastavenia dodávok z východu je pripravený pokračovať v plynulých a spoľahlivých dodávkach plynu pre všetkých svojich zákazníkov na Slovensku. Môžeme to garantovať aj vďaka tomu, že stále máme k dispozícii takmer polovicu našich zásob zemného plynu.“

Minister zároveň uviedol, že bol informovaný, že SPP už pripravuje plán zásobovania Slovenska plynom na nasledujúcu sezónu s prihliadnutím na všetky možné scenáre počas sezóny 2015/2016. Tiež bol informovaný, že SPP je pripravený vykryť aj prípadné výpadky dodávok plynu od iných dodávateľov.

Minister hospodárstva už od leta, kedy došlo k prvým výkyvom v dodávkach plynu pre Ukrajinu a následne k čiastočnému kráteniu dodávok plynu pre Slovensko sleduje vývoj situácie na dennej báze. V každodennom rannom reporte dostáva minister hospodárstva informáciu o stave dodávok plynu a stave zásobníkov plynu. Okrem toho sa v minulom roku operatívne stretol s vtedajším ukrajinským ministrom pre energetiku a dvakrát s ruským ministrom pre energetiku. Slovensko tiež pripravilo v minulosti také opatrenia, aby sa predišlo akýmkoľvek krízovým riešeniam:

- V rámci platnej právnej úpravy je povinnosťou dodávateľov plynu spĺňať požiadavky na štandard bezpečnosti dodávok plynu.

- Ďalšími nástrojmi sú zásoby plynu v zásobníkoch plynu a ich prepojenie na prepravnú sieť.

- Ďalej sú to technické možnosti reverzného toku plynu z Česka a Rakúska.

- Ďalšie podrobnosti sú uvedené v materiáli Správa o zabezpečení dodávok energií a riešenie prípadných núdzových stavov s určením príslušnej zodpovednosti za ich riešenie http://www.rokovania.sk/Rokovanie.aspx/BodRokovaniaDetail?idMaterial=23842 , ktorý 10.9.2014 schválila vláda SR.
Fotogalérie:
Zdroj: Komunikačné oddelenie MH SR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky