Textová verzia
Utorok 27. jún 2017

Konferencia o Energetickej únii

06.02.2015 13:49

Konferencia o Energetickej úniiV dňoch 5. a 6. februára 2015 sa v Rige uskutočnila ministerská Konferencia o Európskej energetickej únii. Predmetom diskusie ministrov, členov Európskeho parlamentu, zástupcov medzinárodných organizácií a priemyslu, bolo navrhovaných päť dimenzií týkajúcich sa energetickej bezpečnosti, dobudovania vnútorného trhu, znižovania spotreby, dekarbonizácie a vedy a výskumu v oblasti energetiky.

Ministerstvo hospodárstva SR na rokovaní reprezentoval štátny tajomník Miroslav Obert, ktorý počas rokovania prezentoval spoločnú pozíciu Česka, Poľska a Slovenska k základným elementom plánovanej Európskej energetickej únie koordinovanú Slovenskou republikou. Zdôraznil predovšetkým prioritu potreby riešenia bezpečnosti dodávok najmä v zraniteľných členských štátoch, význam rozvoja energetickej infraštruktúry, nákladovú efektívnosť prijímaných opatrení a ochranu spotrebiteľa. Upozornil na dôležitú úlohu jadrovej energie pre naplnenie cieľov Európskej únie v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Vyzdvihol význam technologickej neutrality pri tvorbe európskej energetickej politiky a právo členských štátov na voľbu vlastného energetického mixu.

Na okraj konferencie sa tiež uskutočnilo rokovanie krajín podporujúcich jadrovú energiu, ktoré sa zhodli na koordinácii spoločného presadenia jadrového komponentu v koncepte Európskej energetickej únie. Súčasťou programu štátneho tajomníka bolo aj stretnutie so zástupcami Európskej komisie týkajúce sa budúcnosti Európskeho jadrového fóra a tiež stretnutie s podpredsedom Európskej komisie M. Šefčovičom k aktuálnym témam v oblasti energetiky.


Fotogalérie:
Zdroj: Komunikačné oddelenie MH SR Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky