Textová verzia
Streda 28. jún 2017

Japonský investor Minebea plánuje v Košiciach vytvoriť 1100 pracovných miest

02.12.2016 15:32

Japonský investor Minebea plánuje v Košiciach vytvoriť 1100 pracovných miest Japonská spoločnosť Minebea, ktorá podniká v oblasti elektrotechniky, plánuje postaviť v Košiciach závod a zamestnať v ňom 1100 ľudí. Oznámil to dnes v Košiciach predseda vlády SR Robert Fico spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom. Minebea má zámer v nasledujúcich piatich rokoch preinvestovať v metropole východu takmer 60 miliónov eur. V desiatkach závodoch po celom svete má viac ako 60.000 zamestnancov a orientuje sa najmä na dodávky pre automobilový a letecký priemysel.

Podľa premiéra Roberta Fica pôjde nielen o štandardnú výrobu. „Malo by sa tu vytvoriť pracovisko pre výskum a vývoj, čo dáva tejto investícii podstatne vyššiu priamu hodnotu," zdôraznil.
Investor sa bude uchádzať o investičný stimul. „Som presvedčený, že rozhodnutie spoločnosti Minebea investovať na Slovensku bude v čo najrýchlejšom čase dotiahnuté do konca a že v priebehu nasledujúcich piatich rokoch si minimálne 1100 zamestnancov nájde vysokokvalifikovanú prácu a rovnako si ju nájde aj niekoľko desiatok ľudí v oblasti výskumu a vedy," dodal Robert Fico.
Podľa ministra hospodárstva Petra Žigu rokovania neboli ľahké. „O túto investíciu sme bojovali s niekoľkými krajinami. V užšom kole sme boli s Rumunskom. V Rumunsku je pracovná sila alebo priemerný plat oveľa nižší ako na Slovensku. Napriek tomu sa spoločnosť Minebea rozhodla investovať v Košiciach," vysvetlil minister. Podľa rezortu hospodárstva spoločnosť plánuje závod v Košiciach otvoriť v roku 2018. Do roku 2022 sa môže celková investícia vyšplhať na 100 miliónov eur.

Primátor Košíc Richard Raši verí, že sa spoločnosti podarí nájsť kvalifikovaných zamestnancov. „Mesto Košice ani Košický kraj nie sú najlacnejšie, ale dokázali sme ponúknuť najvýhodnejší mix vzdelanej pracovnej sily, za čo naozaj vďačíme Technickej univerzite v Košiciach," doplnil.
„V Košiciach sa sústredíme na dva sektory. Výrobu akumulátorov, motorov, ventilátorov a podsvietenia LCD obrazoviek pre automobilový priemysel a výrobu motorov na jednosmerný pohon," priblížil generálny riaditeľ spoločnosti Minebea Slovakia a hlavný manažér spoločnosti Minebea Europe Jörg Hoffmann. Časom chcú podľa jeho slov v Košiciach vybudovať centrum výskumu a vývoja.  S výstavbou závodu v priemyselnom parku pri letisku plánuje spoločnosť podľa neho začať v apríli budúceho roka. Zamestnancov budú hľadať hneď, ako to bude možné. Platy budú nastavené tak, aby získali najlepších ľudí, dodal.
TASR, Odbor komunikácie MH SR
 

Fotogalérie:
Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky