Textová verzia
Sobota 24. jún 2017

Expozícia SIEA venovaná využívaniu OZE získala na veľtrhu CONECO/RACIOENERGIA 2016 ocenenie za kreativitu

07.04.2016 16:10

Expozícia SIEA venovaná využívaniu OZE získala na veľtrhu CONECO/RACIOENERGIA 2016 ocenenie za kreativituExpozícia Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) venovaná využívaniu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na veľtrhu CONECO/RACIOENERGIA 2016 v Bratislave zaujala. Získala ocenenie za kreatívny prístup. Všetkým, ktorým záleží na efektívnom využívaní energie sa môžu prísť poradiť. Bezplatné energetické poradenstvo bude pre nich k dispozícii až do soboty 9. apríla 2016.

Ocenenie „Zlatý Leonardo“ udeľuje odborná porota každoročne šiestim vystavovateľom za najkreatívnejšiu expozíciu. SIEA cenu získala po prvý raz. Priestoru, v ktorom agentúra poskytuje bezplatné energetické poradenstvo, jednoznačne dominujú podsvietené názorné schémy systémov na využívanie OZE. Tie úzko súvisia s témou, o ktorú je tento rok najväčší záujem. Návštevníci veľtrhu sa zaujímajú najmä o konzultácie súvisiace s národným projektom SIEA Zelená domácnostiam. Rodinné a bytové domy sa vďaka nemu môžu uchádzať o poukážky na inštaláciu štyroch druhov zariadení na využívanie OZE. Prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia je na tento účel do roku 2018 k dispozícii 45 miliónov eur z európskych a štátnych zdrojov. Celkom je do roku 2020 možné využiť prostriedky až do výšky 115 miliónov eur.

"Poradiť sa k nám prichádzajú najmä rodiny, ktoré plánujú novostavbu, ale aj zásadnú či čiastkovú rekonštrukciu a možnosť využívať obnoviteľné zdroje ich láka. Mnohí z nich majú len minimálne alebo skreslené informácie, no dôležité je, že sa informujú vopred. Odporúčania našich špecialistov, ktorí otvorene hovoria o výhodách a obmedzeniach jednotlivých zariadení, ich niekedy prekvapia. No oceňujú, že im pomáhame zorientovať sa v problematike tak, aby si vedeli vybrať užitočné riešenia," uviedla generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

V expozícii SIEA sú znázornené rôzne schémy zapojenia fotovoltických systémov, solárnych kolektorov, kotlov na biomasu a tepelných čerpadiel. Vďaka nim je možné jednoduchšie vysvetliť, ako jednotlivé zariadenia fungujú, ale aj ktoré komponenty sú pre ich životnosť dôležité. Domácnosť môže požiadať aj o podporu viacerých z nich. Možností je naozaj veľa, vhodné sú však len niektoré. Aj preto si treba informácie preverovať z viacerých zdrojov. Konzultanti SIEA vedia záujemcom poradiť, na čo sa zamerať, aké sú najčastejšie chyby a na čo si dať pozor nielen pri výbere zariadenia, ale aj dodávateľa, ktorý má inštaláciu zabezpečiť.

Viac informácií na: http://www.siea.sk/uvod-aktuality/c-11310/expozicia-siea-venovana-vyuzivaniu-oze-ziskala-na-veltrhu-coneco-racioenergia-2016-ocenenie-za-kreativitu/


Zdroj: SIEA Späť »
Správy podľa zadaných kritéri:
Začiatok stránky